RELACJE
-
26 kwi
Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" w Muzeum AK
26 kwietnia 2025 r. w ramach tegorocznych XXIV Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" w Muzeum AK zaprezentowana została wystawa "Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim".
-
24 kwi
Język hiszpański w murach naszego Muzeum
W czwartek 24 kwietnia 2025 r. nasze Muzeum odwiedzili licznie hiszpańskojęzyczni goście, którzy zapoznali się z muzealną ekspozycją.
-
24 kwi
Spektakl o generale "Nilu" w Muzeum Armii Krajowej
24 kwietnia 2025 r. w Muzeum AK miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Odbyła się premiera spektaklu "Nil" poświęconego patronowi naszej placówki - gen. Emilowi Fieldorfowi "Nilowi".
-
24 kwi
Muzeum AK będzie współpracować z Zespołem Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach
W czwartek 24 kwietnia 2025 r. nasze Muzeum podpisało umowę o współpracy z Zespołem Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach. To już drugie takie porozumienie zawarte w tym roku z placówką edukacyjną kultywującą tradycje AK.
-
22 kwi
Uczczono płk. Narcyza Wiatra "Zawojnę"
We wtorek 22 kwietnia 2025 r. na krakowskich Plantach odbyła się uroczystość z okazji 80. rocznicy śmierci płk. Narcyza Wiatra "Zawojny", działacza ludowego, komendanta Batalionów Chłopskich, oficera AK, zamordowanego przez UB. W uroczystości wziął udział przedstawiciel Muzeum Armii Krajowej.
-
16 kwi
Odznaczenie dla dyrektora MAK dr. Jarosława Szarka
W środę 16 kwietnia 2025 r. w naszym Muzeum odbyło się przedświąteczne spotkanie małopolskiego oddziału Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę. Prezes oddziału odznaczyła dyrektora MAK dr. Jarosława Szarka.
ZWIEDZANIE
Muzeum Armii Krajowej jest nowoczesną placówką w pełni dostepną dla osób niepełnosprawnych. Prowadzi działalność ekspozycyjną, edukacyjnyą i naukową skierowaną do różnych grup wiekowych i społecznych. Treści przekazuje w atrakcyjnej formie i za pomocą współczesnych narzędzi komunikacji.
Szczegóły
Muzeum stara się, aby każdy zwiedzający mógł w wygodny sposób zapoznać się ze zbiorami, a także bez problemu uczestniczyć w wydarzeniach i zajęciach organizowanych w murach naszej placówki.
Szczegóły
Badanie dziejów Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego to misja naszej placówki. Stawiamy sobie za cel utrwalenie i upowszechnienie wiedzy o tym polskim ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Podtrzymywanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski należy do najważniejszych zadań Muzeum. Dopóki bowiem żyje pamięć o nich, oni żyją wśród nas.

Muzeum to nie tylko budynek i zbiory. To także żywi ludzie, którzy tworzą społeczność połączoną historyczną pasją i szacunkiem dla śladów przeszłości. Chcemy skupiać ich wokół naszej placówki.
AKTYWNOŚĆ
Wystawy, warsztaty, spotkania, dyskusje, konferencje, pokazy - to tylko niektóre z form naszej aktywności. Muzeum jest miejscem, które żyje i w którym nieustannie się coś dzieje. Z tej bogatej oferty każdy wybierze dla siebie coś interesującego.
WYDAWNICTWA MUZEUM
-
Klęska wrześniowa
Ostatnie dzieło Tadeusza Kantora wykonane przed jego śmiercią w grudniu 1990 roku.
-
Szachy gen. Nila
Podarowane przez Emila Fieldorfa w prezencie imieninowym jego ojcu Andrzejowi.
-
Mundur partyzanta AK
Dla partyzanta AK najbardziej pożądanym był mundur polskiego żołnierza, o co było trudno w wojennych warunkach.
-
Pistolet maszynowy Sten
Prosta konstrukcja i produkcja pistoletów Sten sprawiła, że rozpoczęto ich wytwarzanie w warunkach konspiracyjnych.
-
Pistolet Browning
Ten belgijski samopowtarzalny pistolet należał do Ireny Kliszczyńskiej, łączniczki Armii Krajowej.
-
Kalenkiewicz MaciejW kampanii 1939 r. oficer sztabu Suwalskiej Brygady Kawalerii, zastępca (...)
-
Klotz Aleksander -
Łodziński ZbigniewŻołnierz Armii Krajowej ze Zgrupowania Łysina - Kamiennik Obwodu "Murawa" (...)
-
Kulikowski StanisławArtylerzysta, dowódca placówki "Lida nr 2", uczestnik operacji rozbicia więzienia (...)
-
Janke ZygmuntAbsolwent Oficerskiej Szkoły Artylerii i Wyższej Szkoły Wojennej, szef Sztabu (...)
-
Tunguz-Zawiślak Józef