Publikacja "Jego »na stos« nie było frazesem. Generał Emil Fieldorf »Nil« (1895-1953)" powstała z okazji 130. rocznicy urodzin patrona Muzeum Armii Krajowej i stanowi jedno z ogniw uczczenia pamięci i popularyzacji postaci Generała w związku z tą rocznicą przez Muzeum Armii Krajowej.
Publikacja wyszła spod pióra dr. hab. Marka Gałęzowskiego, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, członka Komisji Biograficznej Polskiej Akademii Umiejętności. Ma dość rzadko spotykaną formułę - przedstawia Emila Fieldorfa nie tylko od strony dokonań jako żołnierza i konspiratora, ale i jego charakter, niezłomną postawę, życie osobiste.
Pokazuje, jak kształtowały się jego wybory życiowe - od młodych lat ukierunkowane na sprawy polskiej niepodległości. Od zaangażowania w ruch strzelecki, walkę w Legionach i o granice ledwo co odbudowanego państwa, przez służbę w Wojsku Polskim w okresie międzywojennym i dokonania w czasie II wojny światowej, z niemal dwumiesięczną przeprawą z Londynu do okupowanej Polski i szefowaniem Kedywowi AK na czele.
Dramatyczne powojenne losy, z zsyłką na Ural, z której wrócił w bardzo złym stanie zdrowia, były preludium do najtragiczniejszego etapu jego życia - uwięzienia przez bezpiekę, pobytu w więzieniu przez ponad dwa lata i zasądzenia na hańbiącą dla polskiego oficera karę śmierci przez powieszenie.
Ta droga życia ukazana jest na tle wspomnień i cytatów o charakterze Generała, o jego zainteresowaniach i pasjach, jego postawie jako żołnierza w opiniach przełożonych, ale także jako męża i ojca. Publikacja przedstawia Emila Fieldorfa we wszystkich aspektach jego osobowości. Zilustrowana została fotografiami portretowymi, ujęciami z rodziną, jak i scenerii, w której rozgrywały się wydarzenia z jego życia.
"Jego »na stos« nie było frazesem. Generał Emil Fieldorf »Nil« (1895-1953)" jest pierwszą publikacją z serii Zeszytów edukacyjnych w ramach Biblioteki Muzeum Armii Krajowej.