Okres działalności Polskiego Państwa Podziemnego wyznaczają dwie daty: 27 września 1939 roku, gdy w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu oraz 1 lipca 1945, kiedy to w Krakowie rozwiązana została Rada Jedności Narodowej. Sama nazwa określająca ten 6-letni polski fenomen społecznego oporu i walki niepodłegłość, pierwszy raz pojawiła się pod koniec 1943 roku w artykule Jana Karskiego w londyńskim piśmie "Polska Walcząca - Żołnierz Polski na Obczyźnie". Już w styczniu roku 1944 zaczął jej używać "Biuletyn Informacyjny", wydawany przez Komendę Główną AK.
Polskie Państwo Podziemne
Fenomen w skali światowej z uwagi na rozbudowane struktury, obejmujące całe terytorium II Rzeczpospolitej oraz zakres prowadzonych w konspiracji prac.
Polskie Państwo PodziemneTajne struktury polskiego państwa rozpoczęły swoją działaność już we wrześniu 1939 roku. Podlegały Rządowi RP na uchodźstwie.
Polskie Państwo PodziemneStruktura terenowa PPP odpowiadała strukturze władz centralnych w Warszawie. Na szczeblu województw funkcjonowały komendy okręgów ZWZ-AK, okręgowe delegatury rządu, oraz lokalne porozumienia partyjne.
Polskie Państwo PodziemneNa szczeblu powiatów istniały komendy obwodów ZWZ-AK, powiatowe delegatury rządu. Organizacja terenowa PPP schodziła do poziomu gmin, gdzie funkcjonowały placówki ZWZ-AK oraz konspiracyjni wójtowie, burmistrze, czy sołtysi.
Polskie Państwo PodziemneZaplecze polityczne PPP tworzyły najważniejsze partie polityczne skupione w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym (PKP-RJN): Stronnictwo Ludowe, Stronnictwo Narodowe, Stronnictwo Pracy oraz Polska Partia Socjalistyczna (WRN).
-
Na mocy postanowień powziętych w lutym 1945 r. na konferencji w Jałcie, powstał komunistyczny Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, bezwzględnie podporządkowany Związkowi Sowieckiemu. Tym samym wolny świat wycofał poparcie dla rządu Tomasza Arciszewskiego, co z kolei zdecydowało o rozwiązaniu działających wciąż w konspiracji Delegatury Rządu na Kraj i Rady Jedności Narodowej.
1 lipca 1945 r. doszło w Krakowie do ostatniego posiedzenia Komisji Głównej RJN, w którym wzięli udział: p.o. delegat rządu na kraj Jerzy Braun "Rogowski" ze Stronnictwa Pracy, Zygmunt Zaremba "Marcin" z Polskiej Partii Socjalistycznej, Jan Matłachowski "Samborski" ze Stronnictwa Narodowego, Zygmunt Kapitaniak "Stanisław" ze Zjednoczenia Demokratycznego i Józef Krasowski "Konar" z Chłopskiej Organizacji Wolności "Racławice".
Oni też opracowali i opublikowali w ostatnim numerze "Rzeczpospolitej Polskiej" Odezwę Rady Jedności Narodowej do Polaków i narodów sprzymierzonych, która zawierała Testament Polski Walczącej - przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego, potocznie nazywane Testamentem Polski Podziemnej.
Testament Polski Walczącej, plik pdf >>>
Polskie Państwo Podziemne
Do najwcześniej utworzonych organizacji konspiracyjnych należała zawiązana w Krakowie we wrześniu 1939 r. Organizacja Orła Białego, która następnie weszła w skład powołanej w Warszawie ogólnopolskiej polityczno-wojskowej organizacji konspiracyjnej Służba Zwycięstwu Polski (SZP).
Polityczne zaplecze SZP stanowiły działające w podziemiu partie polityczne reprezentowane w Radzie Głównej Obrony Narodu (następnie Głównej Radzie Politycznej).
Na bazie SZP utworzono podziemne wojsko polskie: ZWZ (od II 1942 pn. Armia Krajowa). Kontrolę nad ZWZ-AK sprawował Delegat Rządu RP na Kraj, który kierował pionem cywilnym PPP przygotowującym się do objęcia władzy przez legalny Rząd RP, po wyzwoleniu Polski z okupacji niemieckiej na drodze ogólnonarodowego powstania.
W 1941 rozpoczęto formowanie lokalnych organów PPP: Okręgowych Delegatur Rządu (ODR), które odgrywały szczególnie ważną rolę w dziedzinie oświaty, opieki społecznej i walki cywilnej.
W wielu rejonach rekstywowały się w konsporacji uczelnie wyższe (np w maju 1942 r. UJ, aw połowie 1942 Akademia Górniczo-Hutnicza pn. Odbywały się konspiracyjne posiedzenia licznych komisji PAU. Toczyło się bogate podziemne życie kulturalne, m.in. teatralne. Działalność ważną dla mieszkańców prowadziły Wydziały Opieki Społecznej.
W ramach ODR działała policja - Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (PKB), podlegający Oddziałowi Bezpieczeństwa Wydziału Wewnętrznego ODR; tworzyli go głównie funkcjonariusze legalnej Policji Polskiej, tzw. granatowej.
Zbieraniem informacji o stratach spowodowanych działaniami wojennymi i polityką władz okupacyjnych zajmował się Wydział Likwidacji Skutków Wojny, jednak w wyniku przejęcia władzy przez rząd "lubelski" nie zostały one wykorzystane.
Walkę cywilną (np. sabotaż zarządzeń okupanta, bojkot teatrów i kin) organizowało Kierownictwo Walki Cywilnej (KWC), przy którym działały Cywilny Sąd Specjalny (CSS) i Komisje Sądzące.
W pionie wojskowym (ZWZ-AK) odpowiednikiem CSS był Wojskowy Sąd Specjalny. Komisje Sądzące badały sprawy mniejszej wagi i karały infamią, chłostą lub naganą; wyroki ogłaszano w prasie podziemnej.
Spektakularnym przejawem oporu cywilnego był kolportaż fałszywych numerów okupacyjnych gazet, wydawanych przez Biuro Informacji i Propagandy (BIP). Kolportażem zajmowali się harcerze z Szarych Szeregów.
Po upadku powstania warszawskiego Kraków stał się (obok Częstochowy i Piotrkowa Trybunalskiego) siedzibą części centralnych władz PPP oraz miejscem narad Komendy Głównej i Delegatury Rządu. Jesienią 1944 przebywał w Krakowie wicepremier RP (Delegat Rządu RP) J.S. Jankowski.
Po zimowej ofensywie 1945 i zajęciu Polski przez Armię Czerwoną dow. AK gen. L. Okulicki podjął decyzję o jej likwidacji. Walkę o niepodległość kontynuowała formowana 1944 tajna organizacja Nie (Niepodległość). W Krakowie podejmowano większość decyzji, dotyczących stopniowej likwidacji struktur PPP.
Po aresztowaniu w marcu 1945 r. przez NKWD Delegata Rządu RP na Kraj J.S. Jankowskiego, gen. L. Okulickiego i innych czołowych polityków PPP obowiązki Delegata Rządu pełnił S. Korboński ("Nowak"). Na naradzie w Krakowie 27 V 1945 S. Korboński złożył rezygnację z urzędu, podjęta została również decyzja rozwiązaniu Delegatury RP i Rady Jedności Narodowej (RJN) z dniem l VII 1945.
Jednocześnie ukazały się w Krakowie odezwa RJN Do Narodu Polskiego i Narodów Sprzymierzonych oraz Testament Polski Walczącej, który uznając Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej oraz porozumienie polsko-sowieckie, domagał się opuszczenia terytorium Polski przez sowieckie wojska i NKWD.
6 sierpnia 1945 r. rozkazem p.o. Naczelnego Wodza gen. W. Andersa uległa rozwiązaniu Delegatura Sił Zbrojnych, powołana w kwietniu 1945 r. w miejsce zdekonspirowanej Nie. PPP przestało istnieć.
na podstawie: Encyklopedia Krakowa, PWN 2000, oprac. Stefan Niedźwieński
Polskie Państwo Podziemne
Administracja
W okupowanym kraju podziemna administracja zastępowała organy chwilowo nieistniejącego państwa.
Oświata
W systemie tajnego nauczania prowadzono kształcenie na poziomie podstawowym, średnim i wyższym.
Wojsko
PPP posiadało swoje siły zbrojne, w lutym 1942 roku przekształcone w Armię Krajową.