Generał "Nil" w sowieckich łagrach
7 marca 1945 r. NKWD aresztowało gen. Emila Fieldorfa "Nila", byłego dowódcę Kedywu Komendy Głównej AK, twórcę konspiracyjnej organizacji "NIE".
więcej
Tajna Armia Polska
Jedną z ważniejszych i silniejszych organizacji konspiracyjnych była Tajna Armia Polska, która została powołana 9 listopada 1939 r. Powstała ona w wyniku połączenia sił dwóch środowisk konspiracyjnych. Pierwszym z nich była grupa studentów Szkoły Głównej Handlowej (SGH). Drugą grupą byli wojskowi, przeważnie oficerowie i żołnierze zawodowi zgromadzeni wokół mjr. Jana Włodarkiewicza.
więcej
Walka o Zamojszczyznę
Powstanie na Zamojszczyźnie było jednym z największych polskich zrywów podczas II wojnie światowej. Trwało, z przerwami, od jesieni 1942 roku do wiosny 1944 roku. Dzięki współpracy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Gwardii Ludowej udało się zahamować zorganizowaną przez Niemców akcję wysiedleńczą.
więcej
Powstanie na Zamojszczyźnie
W listopadzie 1942 roku Niemcy rozpoczęły realizację planu oczyszczenia Zamojszczyzny z lokalnej, polskiej ludności. Tereny te miały być zasiedlone przez niemieckich kolonistów. Zbrojny opór, jaki stawiły wspólnie wszystkie organizacje podziemne, sprawił, że okupantowi nie udało się zrealizować do końca swojego zbrodniczego planu.
więcej
Generał "Tysiąc"
W II RP był dobrze zapowiadającym się oficerem Wojska Polskiego. Gdy wybuchła wojna Bolesław Nieczuja-Ostrowski dał się poznać jako świetny organizator i taktyk. Współtworzył konspiracyjną produkcję broni w Krakowie, a potem organizował 106 Dywizję Piechoty AK - jedną z największych jednostek podziemnego wojska. O swoich żołnierzach nie zapomniał także po wojnie.
więcej
Armia Krajowa na pomoc płonącej Warszawie
14 sierpnia 1944 roku gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał rozpaczliwy rozkaz do wszystkich oddziałów Armii Krajowej w kraju. Apelował do żołnierzy, by przybyli na pomoc walczącej stolicy. Dla lokalnych oddziałów oznaczało to zmianę dotychczasowych planów taktycznych. Czy żołnierze idący z różnych stron Polski mogli uratować płonącą Warszawę?
więcej
Bitwa pod Kałużówką
Polana pod Kałużówką przeszła do historii jako miejsce, w którym rozegrała się największa bitwa partyzancka południowo-wschodniej Polski. Od 23 do 25 sierpnia 1944 roku żołnierze II Zgrupowania Armii Krajowej obwodu Dębica toczyli ciężkie walki ze świetnie uzbrojonymi oddziałami niemieckimi. Bitwa rozegrała się w ramach operacji "Burza".
więcej
Powstanie w getcie - czy można było zrobić więcej?
W powszechnej świadomości historycznej funkcjonuje przekonanie, że Żydzi godzili się na śmierć i nie stawiali większego oporu. Natomiast gdy już to zrobili polskie Podziemie niezbyt zaangażowało się w pomoc, a w najwyższym dowództwie AK panował sceptycyzm co do jej udzielania. W związku z tym pojawia się pytanie czy ten sceptycyzm był uzasadniony i czy wysiłek AK mógł być większy?
więcej
Powstanie iwienieckie
Przeciwko prawie 600-osobowemu garnizonowi okupanta Armia Krajowa wystawiła 150 żołnierzy. Kluczem do powodzenia akcji miało być zaskoczenie. Dzięki niemu udało się nie tylko rozbić oddziały niemieckie i białoruskie stacjonujące w Iwieńcu i opanować miasto, ale także uwolnić więźniów z tamtejszego więzienia i zdobyć duży arsenał broni.
więcej
2025 - rok gen. Kazimierza Sosnkowskiego
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 140. rocznicę urodzin człowieka symbolu wytrwałej walki o niepodległość, znakomitego organizatora Wojska Polskiego i niezłomnego orędownika sprawy polskiej na arenie międzynarodowej, ustanowił rok 2025 Rokiem Generała Kazimierza Sosnkowskiego. Kim był? Przypominamy pierwszy okres życia Kazimierza Sosnkowskiego, późniejszego komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej, Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych.
więcej
Łukasz Ciepliński - w rocznicę aresztowania prezesa IV Zarządu Głównego WiN
Czy kiedyś uda się odnaleźć szczątki płk. Łukasza Cieplińskiego, którego data śmierci - rozstrzelania przez komunistów 1 marca 1951 r. - od 2011 r. jest obchodzona jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych?
więcej
Raport Witolda Pileckiego w zbiorach Muzeum AK
W zbiorach Muzeum Armii Krajowej znajduje się raport z KL Auschwitz napisany latem 1943 r. przez Witolda Pileckiego. To pierwsza jego wersja, powstała w Nowym Wiśniczu, bezpośrednio po udanej ucieczce z obozu dokonanej w nocy z 26 na 27 kwietnia przez Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego.
więcej
Żydowska Organizacja Bojowa rozpoczęła nierówną walkę
81 lat temu - 19 kwietnia 1943 r. - w Getcie Warszawskim wybuchło powstanie przeciwko niemieckim okupantom, którzy rozpoczęli ostateczną akcję likwidacji największego getta w Europie (utworzonego w 1940 r., na terenie którego Niemcy przetrzymywali ponad 400 tys. ludzi). Żydowskie organizacje bojowe podjęły nierówną walkę z niemieckimi jednostkami Waffen-SS i policyjnymi dowodzonym przez Jurgena Stroopa.
więcej
84. rocznica mordu katyńskiego. Członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego z listy katyńskiej
Co roku w kwietniu wspominamy ofiary zbrodni katyńskiej, której dokonano w 1940 r. w kilku miejscach na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego (Katyń, Charków, Twer, Kijów i Mińsk).
więcej
Władysław Stanula "Mrówka" z Ołpin (1896-1956)
Władysław Stanula urodził się pod koniec XIX w. - 30 lipca 1896 r. w galicyjskiej wsi Ołpiny. Ukończył czteroletnią szkołę powszechną w Ołpinach. Tutaj będąc kilkunastoletnim chłopcem należał do społeczno-wychowawczej organizacji paramilitarnej "Strzelec". Następnie uczył się w zawodzie krawca i zdał egzamin czeladniczy. Od 1915 r. służył w 2 Brygadzie Legionów Polskich na frontach I wojny światowej. Pod koniec 1918 r. wstąpił do odradzającego się Wojska Polskiego i od grudnia 1918 do lutego 1919 r. brał udział w walkach z Ukraińcami w rejonie Lwowa, następnie walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920.
więcej
Gen. Emil August Fieldorf "Nil" - Patron Muzeum AK
August Emil Fieldorf urodził się w Krakowie 20 marca 1895 roku. Ojciec był przed wybuchem II wojny światowej pracownikiem Polskich Kolei Państwowych. August miał czwórkę rodzeństwa. Początkowo rodzina mieszkała w Krakowie przy ulicy Lubicz, następnie przeprowadziła się na ulicę Bosacką.
więcej
1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest hołdem wyrażonym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu. Dzień ten nawiązuje do zasług organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie walki o suwerenność i niepodległość Polski.
więcej
Mord sądowy na Generale... Powiesili Bohatera - twórcę Kedywu KG AK
24 lutego 1953 roku o godzinie 15:00, komuniści wykonali wyrok śmierci przez powieszenie na gen. Emilu Fieldorfie "Nilu" - generale brygady Wojska Polskiego, zastępcy Dowódcy AK, organizatorze i szefie "Kedywu" KG AK, jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
więcej
Nauczyciele w ruchu oporu. 82. rocznica przemianowania ZWZ na Armię Krajową
Od początku działania Polskiego Państwa Podziemnego członkowie ZNP i nauczyciele aktywnie włączyli się nie tylko w tajne nauczanie, ale także w konspirację zbrojną, czyli tworzenie podziemnego wojska.
więcej
Akcja "Burza" 1944 - geneza
Burza to operacja wojskowa zorganizowana i podjęta przez oddziały Armii Krajowej przeciw wojskom niemieckim w końcowej fazie okupacji niemieckiej, bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej, prowadzona w granicach II Rzeczypospolitej. Trwała od 4 stycznia 1944, kiedy Armia Czerwona przekroczyła na Wołyniu ustaloną w traktacie ryskim granicę polsko-radziecką, do stycznia 1945.
więcej
Było ich 316
Cichociemni to przeszkoleni w Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy ochotniczo zgłosili się do służby specjalnej w Armii Krajowej. Na teren Polski przerzucani byli przez lotnictwo alianckie, w tym przez polską 1586 eskadrę specjalnego przeznaczenia.
więcej
Raport Pileckiego i nauczycielskie związki ochotnika do Auschwitz
Co miał wspólnego Witold Pilecki z nauczycielami? Okazuje się, że wiele. Nauczycielkami były żona i siostra bohatera, obie jeszcze przed wojną miały związki z ZNP. Nauczycielem był też współtowarzysz słynnej ucieczki...
więcej
Historia w murach zapisana. Powstanie Warszawskie z perspektywy ulicy Juliana Smulikowskiego
W pierwszych godzinach powstania zdołano opanować kompleks budynków elektrowni miejskiej oraz gmach Związku Nauczycielstwa Polskiego przy ul. Smulikowskiego - pisał Władysław Bartoszewski w "Dniach walczącej stolicy".
więcej
Fenomen powstańczej poczty i działalność Zdzisławy Bytnar
Pośród tych, którzy 1 sierpnia 1944 r. ruszyli do walki o wolną Polskę, byli też członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego, którzy działali zarówno w strukturach cywilnych, jak i wojskowych powstańczej Warszawy.
więcej
Wspomnienie o Adamie Smulikowskim (1906-1989) - działaczu ZNP i żołnierzu Armii Krajowej
W szeregach AK działalność konspiracyjną i walkę zbrojną prowadziło wielu nauczycieli - członków Związku Nauczycielstwa Polskiego (działającego pod kryptonimem Tajna Organizacja Nauczycielska). ZNP (TON) prowadząc konspiracyjną działalność oświatową i organizując tajne nauczanie był również częścią Polskiego Państwa Podziemnego.
więcej
Bojownicy niepodległości. Tajna Organizacja Nauczycielska
Dzięki Polskiemu Państwu Podziemnemu i Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, utworzonej 26 października 1939 r., tajne nauczanie w czasie okupacji mogło przybrać formę zorganizowaną.
więcej