2024-06-05 do 2024-10-02

  Poeci Podziemia. Słowo i czyn

  Wystawa "Poeci Podziemia. Słowo i czyn" w Muzeum AK w Krakowie ukazuje sylwetki i twórczość literatów zaangażowanych podczas wojny w działalność konspiracyjną. To pierwsza taka prezentacja pokolenia młodych (i nie tylko młodych) poetów, których - mimo różnic pochodzenia i poglądów politycznych - połączyły talent literacki i pragnienie walki o Polskę, a często też śmierć z rąk okupanta.


  szczegóły

  Wystawa archiwalna

    2024-04-01 do 2024-05-18

  Wojsko w komiksach

  Wystawa ukazuje komiksy poświęcone wojsku i wojnie. Znalazły się wśród nich znane z okresu PRL-u tytuły: "Kapitan Kloss", "Czterej pancerni i pies", "Podziemny front", czy "Tytus, Romek i A'tomek" a także współczesne wydawnictwa, np. komiksy o podziemiu niepodległościowym wydawane przez IPN


  szczegóły

  Wystawa archiwalna

    2024-03-10 do 2024-03-29

  Aleksandra Mianowska

  W ramach "Miesiąca Krakowianek", Muzeum AK przypomina postać Aleksandry Mianowskiej "Kamy" - krakowianki niezwykłej, a co najważniejsze zaangażowanej w działalność Polskiego Państwa Podziemnego.


  szczegóły

  Wystawa archiwalna

    2024-02-02 do 2024-05-31

  Nieznani Bohaterowie Niebios

  Wystawa planszowa podsumowującą dwuletni projekt pod nazwą "Nieznani Bohaterowie Niebios" realizowany wspólnie przez Wydawnictwo Głos Seniora i Muzeum AK.


  szczegóły

  Wystawa archiwalna

    2023-11-22 do 2024-06-02

  Bracia Krajewscy w walce. Pokąd sił nam starczy

  Ekspozycja przedstawia losy czterech braci Krajewskich. Ich wojenne dzieje przypominają filmową opowieść o "Szeregowcu Ryanie" - w ich przejmującej historii również tylko jeden spośród czterech braci przeżywa wojenną zawieruchę. Dramatyczne koleje losu rodziny Krajewskich przedstawiamy w bogato zaaranżowanej przestrzeni wystawy.


  szczegóły

  Wystawa archiwalna

    2023-09-21 do 2024-04-18

  Z wizytą u cioci Antosi

  Sukcesy Armii Krajowej nigdy nie były zasługą jednostki, to działalność dziesiątek osób stanowiła podwaliny pod każdą udaną akcję. Paradoksalnie to ci anonimowi ludzie, dbający o każdy szczegół i zapewniający bezpieczeństwo swoim współpracownikom stanowili fundament udanej konspiracji.


  szczegóły

  Wystawa archiwalna

    2023-01-02 do 2023-03-31

  Pamiątki beskidzkich partyzantów zbiorach Muzeum 1 PSP AK w Szczawie i Muzeum Tradycji Narodowej i Sztuki Ludowej w Ochotnicy Górnej

  Muzea w Szczawie i Ochotnicy Górnej znajdują się w rejonie pasm górskich Gorców i Beskidu Wyspowego, który w okresie II wojny światowej stał się jednym z najbardziej aktywnych bojowo terenów działalności Armii Krajowej. Patriotyczna ludność regionu wspierała, dawała schronienie, żywiła i dostarczała ochotników dla oddziałów zbrojnych. Dzięki temu partyzanci opanowali teren do tego stopnia, że Niemcy pomimo krwawego terroru i zaangażowania ogromnych sił wojskowo - policyjnych i administracyjnych nie byli w stanie zwalczyć bardzo operatywnych oddziałów.


  szczegóły

  Wystawa archiwalna

    2022-11-20 do 2023-04-18

  Pierwsza i ostatnia. Karolina Lanckorońska

  Wystawa składa się z fotografii, dokumentujących niemal całe, ponad stuletnie, życie jednej z najwybitniejszych kobiet swoich - i zarazem naszych - czasów. Możemy na nich zobaczyć różne oblicza późniejszej, poważnej pani profesor: od uroczego bobasa w kołysce, przez ciekawą świata dziewczynkę, aktywną młodą kobietę, aż po starszą panią u kresu życia.


  szczegóły

  Wystawa archiwalna

    2022-08-28 do 2022-09-26

  Poganowie. Rodzeństwo w konspiracji

  Ta plenerowa wystawa z okazji 80-lecia utworzenia Armii Krajowej powstała, aby upamiętnić wyjątkowe rodzeństwo Poganów z podkrakowskiego Zabierzowa oraz moment powstania oddziału partyzanckiego "Błyskawica".


  szczegóły

  Wystawa archiwalna

    2022-08-12 do 2022-12-29

  Pamiątki Armii Krajowej w zbiorach Muzeum Regionalnego PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu i Koła Olkusz ŚZŻAK

  Inauguracyjna wystawa z cyklu "Muzea domowe", zrealizowana w ramach projektu powstałego z inicjatywy Marszałka Województwa Małopolskiego "Muzea domowe - ożywienie tożsamości w społecznościach lokalnych Małopolski", którego celem jest udostępnienie szerokiej publiczności prywatnych zbiorów należących do osób fizycznych, szkół i organizacji pozarządowych, parafii, ośrodków kultury i nawiązanie szerszej współpracy z kolekcjonerami.


  szczegóły

wystaw: 27, na stronach: 3