Poeci Podziemia. Słowo i czyn
Wystawa "Poeci Podziemia. Słowo i czyn" w Muzeum AK w Krakowie ukazuje sylwetki i twórczość literatów zaangażowanych podczas wojny w działalność konspiracyjną. To pierwsza taka prezentacja pokolenia młodych (i nie tylko młodych) poetów, których - mimo różnic pochodzenia i poglądów politycznych - połączyły talent literacki i pragnienie walki o Polskę, a często też śmierć z rąk okupanta.
szczegóły
Artystyczny Dialog Pokoleń
Wystawa pamiątek i oryginalnych szkiców żołnierza Armii Andersa Romana Burdyłło oraz wykonanych na ich podstawie obrazów jego stryjecznej wnuczki Pauliny Dąbrowskiej-Dorożyńskiej.
szczegóły
Przygotowana przez podmiot zewnętrzny
1944 Warszawo! Józefa Pacygi zapis historii w kamieniu
Wystawa planszowa prezentująca patriotyczne napisy wykute przez Józefa Pacygę na skałach leśnych we wsi Skawica koło Zawoi w Zachodniej Małopolsce.
szczegóły
Wojsko w komiksach
Wystawa ukazuje komiksy poświęcone wojsku i wojnie. Znalazły się wśród nich znane z okresu PRL-u tytuły: "Kapitan Kloss", "Czterej pancerni i pies", "Podziemny front", czy "Tytus, Romek i A'tomek" a także współczesne wydawnictwa, np. komiksy o podziemiu niepodległościowym wydawane przez IPN
szczegóły
Bracia Krajewscy w walce. Pokąd sił nam starczy
Wystawa opowiada historię rodziny Krajewskich - Władysława, jego żony Leokadii, ich dzieci oraz przodków. Krajewscy w okresie międzywojennym mieszkali w Skarżysku-Kamiennej. Byli mocno zaangażowani w działalność patriotyczną i społeczną.
szczegóły
Prezentowana poza siedzibą MAK
Dywizjony południowoafrykańskie z pomocą walczącej Warszawie
Ekspozycja upamiętnia operacje zrzutowe z pomocą dla powstańczej Warszawy realizowane latem 1944 r. przez 31. i 34. Dywizjony Południowoafrykańskich Sił Powietrznych.
szczegóły
Przygotowana przez podmiot zewnętrzny
63 dni Powstania Warszawskiego
Wystawa nosi tytuł "63 dni Powstania Warszawskiego 1 sierpnia - 2 października 1944 w fotografiach Sylwestra Brauna ps. Kris ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie". Stworzona w formie kalendarium ekspozycja składa się z 63 plansz przedstawiających najciekawsze zdjęcia wykonane w czasie powstania przez słynnego powstańczego fotografa.
szczegóły
Prezentowana poza siedzibą MAK
Aleksandra Mianowska
W ramach "Miesiąca Krakowianek", Muzeum AK przypomina postać Aleksandry Mianowskiej "Kamy" - krakowianki niezwykłej, a co najważniejsze zaangażowanej w działalność Polskiego Państwa Podziemnego.
szczegóły
Nieznani Bohaterowie Niebios
Wystawa planszowa podsumowującą dwuletni projekt pod nazwą "Nieznani Bohaterowie Niebios" realizowany wspólnie przez Wydawnictwo Głos Seniora i Muzeum AK.
szczegóły
Bracia Krajewscy w walce. Pokąd sił nam starczy
Ekspozycja przedstawia losy czterech braci Krajewskich. Ich wojenne dzieje przypominają filmową opowieść o "Szeregowcu Ryanie" - w ich przejmującej historii również tylko jeden spośród czterech braci przeżywa wojenną zawieruchę. Dramatyczne koleje losu rodziny Krajewskich przedstawiamy w bogato zaaranżowanej przestrzeni wystawy.
szczegóły