fbpx

Dostępność

W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przykładamy dużą wagę do tego, aby każdy zwiedzający czuł się u nas swobodnie i mógł w interesujący sposób spędzić czas. Wierzymy, że każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze, dlatego staramy się, aby w jak największym stopniu ułatwiać dostęp do naszych wystaw i zajęć edukacyjnych.

Siedziba Muzeum AK została w 2017 roku została wyróżniona nagrodą „Lidera dostępności” za niwelowanie barier architektonicznych w obiekcie zabytkowym. W czasie zwiedzania można skorzystać z wielu udogodnień na przykład audiodeskrypcji, czy też filmów w PJM. Zwiedzający mogą także skorzystać z przedprzewodników oraz planów tyflograficznych.

Stale pragniemy się rozwijać, dlatego też bierzemy udział w projekcie „Małopolska. Kultura Wrażliwa”, polegającym na zwiększaniu dostępności instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach tego projektu, przy pomocy Małopolskiego Instytutu Kultury, nakręciliśmy film, w którym opowiadamy o udogodnieniach na naszej ścieżce zwiedzania.


Informacje dla osób z niepełnosprawnością wzroku:


W Muzeum na każdym poziomie wystawy znajdują się plany tyflograficzne. Plan tyflograficzny na parterze znajduje się naprzeciwko wejścia  do Muzeum. Plany rozmieszczone na pozostałych poziomach znajdują się naprzeciwko windy. 

Opracowana została ścieżka zwiedzania z audiodeskrypcją, która obejmuje ekspozycję stałą. Na wystawie znajdują się eksponaty do dotykania: mundur, puzzle obrazujące kształt II RP oraz poszczególnych województw, czołg Vickers, riksza, klucze telegraficzne, kadłub bombowca Halifax. Ponadto Muzeum AK dysponuje również dodatkowymi przedmiotami do dotykania, przede wszystkim wyposażeniem żołnierskim (broń, ekwipunek) oraz odznaczeniami. Chęć skorzystania z dodatkowej opcji prosimy zgłaszać pod nr telefonu: 12 41 00 796. Materiały do audiodeskrypcji można pobrać przed wizytą w Muzeum. Poniżej zamieszczono link do materiałów opisujących kolejne przestrzenie Muzeum.
– audiodeskrypcję ścieżki zwiedzania można pobrać przed wizytą w Muzeum

W przypadku braku własnych urządzeń multimedialnych, istnieje możliwość nieodpłatnego wypożyczenia z kasy telefonu komórkowego do odtworzenia audiodeskrypcji. Osoby niedowidzące w czasie zwiedzania skorzystać mogą z folii powiększającej, którą bezpłatnie można wypożyczyć w kasie Muzeum.

Na wystawę można wchodzić z psem asystującym.

Istnieje możliwość otrzymywania bieżących informacji na temat wydarzeń odbywających się w Muzeum. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny (nr telefonu: 12 410 07 80) lub mailowy (adres mailowy: kmazur@muzeum-ak.pl).


Rysunek przedstawiający osobę aktywnie poruszającą się na wózku.

 • Informacje dla osób z niepełnosprawnością ruchu:
Siedziba Muzeum pozbawiona jest barier architektonicznych – wyposażona jest w windę, posiada podjazd, szerokie przejścia, toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (z systemem przywoławczym). Na parkingu przed budynkiem wydzielone jest miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Osoby z niepełnosprawnością ruchu serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej oraz wzięcia udziału w wydarzeniach odbywających się w Muzeum. Poniżej znajduje się link do strony, na której zamieszczony jest informator, w którym szczegółowo przedstawiona została informacja na temat oferty edukacyjnej Muzeum https://www.muzeum-ak.pl/newsysn/formatka.php?idwyb=956
Szczegółowe informacje oraz zapisy na zajęcia przyjmowane są pod numerem telefonu: 12 410 07 96 lub pod adresem email rezerwacja@muzeum-ak.pl

Istnieje możliwość otrzymywania bieżących informacji na temat wydarzeń odbywających się w Muzeum. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny (nr telefonu: 12 410 07 80) lub mailowy (adres mailowy: kmazur@muzeum-ak.pl).


Grafika dłoni, które migają. Oznaczenie informacji dla osób z niepełnosprawnością słuchu.

 • Informacje dla osób z niepełnosprawnością słuchu:
    

Najważniejsze informacja na temat Muzeum w PJM.


Podczas pobytu w Muzeum skorzystać można ze ścieżki zwiedzania przygotowanej specjalnie dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Na wystawie stałej i rozmieszczone są miejsca z filmami nagranymi w polskim języku migowym (PJM) z napisami. Zaznaczone one zostały na mapce, którą można pobrać w kasie Muzeum. Można je uruchomić przy pomocy:
kodów QR : po ich zeskanowaniu przy pomocy własnego urządzenia mobilnego
karty RFID, którą można pobrać w kasie Muzeum. Aby uruchomić nagranie należy przyłożyć kartę do miejsc oznaczonych czerwonym prostokątem. Miejsca te znajdują się nad lub pod ekranem. (ze względu na awarię ta opcja jest tymczasowo niedostępna). 
Część pracowników Muzeum ukończyła kurs PJM w stopniu podstawowym.

Muzeum posiada także udogodnienia dla osób słabosłyszących. Stanowisko kasowo-informacyjne Muzeum wyposażone jest w pętlę indukcyjną. Osoby korzystające z aparatów słuchowych mogą także skorzystać z audioprzewodników. Muzeum nieodpłatnie udostępnia zwiedzającym słuchawki z pętlą indukcyjną. Potrzebę skorzystania ze słuchawek prosimy zgłaszać w kasie Muzeum przed rozpoczęciem zwiedzania.
Poniżej zamieszczone został filmy nagrane w PJM zawierające najważniejsze informacje na temat ścieżki zwiedzania w Muzeum.

UWAGA! Ze względu na awarię systemu multimediów z filmów można korzystać przy pomocy kodów QR.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z materiałami, przygotowanymi przez Team AK w ramach serwisu edukacyjnego AK-ademia Online:

AK-ademia Online

Do wszystkich warsztatów online zostały dodane napisy.

Istnieje możliwość otrzymywania bieżących informacji na temat wydarzeń odbywających się w Muzeum. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt mailowy (adres: kmazur@muzeum-ak.pl).


Niepełnosprawność intelektualna – oznaczenie, jakie widnieje na legitymacjach z orzeczeniem

 • Informacje dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Najważniejsze informacje na temat Muzeum odczytasz po kliknięciu w obrazek:

Do wizyty w Muzeum pomoże przygotować się nasz  przedprzewodnik_etr .

W Muzeum organizowane są zajęcia edukacyjne przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.  Proponowane tematy: Czworonożni żołnierze, Orzeł biały to nasz znak!, W okupowanym Krakowie, W szeregach Armii Krajowej, Nie tylko bronią walczono! Szczegółowe informacje na temat zajęć zamieszczone zostały w Informatorze Edukacyjnym, który jest do pobrania po kliknięciu w poniższy link:

Informator edukacyjny

Zapisy na zajęcia przyjmowane są pod numerem telefonu: 12 410 07 96 lub pod adresem e-mail: rezerwacja/@/muzeum-ak.pl

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje na temat aktualnych wydarzeń, skontaktuj się z nami. 

Możesz do nas zadzwonić (numer telefonu: 12 410 07 80) lub napisać maila (adres: kmazur@muzeum-ak.pl).


 • Jak można dotrzeć do Muzeum?

Około 400 metrów od siedziby Muzeum AK znajduje się dworzec autobusowy MDA oraz stacja kolejowa Kraków Główny. Pod estakadą przy ul. Wita Stwosza zatrzymują się busy obsługujące okoliczne miejscowości.

Do Muzeum AK można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej. W okolicy znajdują się przystanki:

„Muzeum Armii Krajowej” zlokalizowany jest ok. 40 metrów od budynku. Zatrzymuje się na nim linia nr 537;
„Dworzec Główny Tunel” zlokalizowany jest pod dworcem kolejowym, ok. 500 metrów od budynku. Do Muzeum można dotrzeć peronami kolejowymi lub ulicą Wita Stwosza.
„Dworzec Główny Wschód” zlokalizowany jest ok. 400 metrów od budynku.
– przystanek autobusowy „Cmentarz Rakowicki Zachód” zlokalizowany jest ok. 400 metrów od budynku.

Aktualny rozkład jazdy znajduje się pod adresem: http://rozklady.mpk.krakow.pl/

Po wcześniejszym zgłoszeniu potrzeby do koordynatora można skorzystać z pomocy asystenta, który pomoże dotrzeć do budynku Muzeum z przystanku. 

 • Otoczenie Muzeum:

  Do Muzeum prowadzi miejski chodnik z płyt betonowych. W okolicy znajduje się przejście dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, ale bez sygnalizacji świetlnej. Teren wokół budynku wyłożony jest kostką brukową. Muzeum nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Jednak przed budynkiem, obok wejścia, znajduje się stanowisko przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Do głównego wejścia prowadzi podjazd z poręczami.

Ze względów niezależnych od Muzeum do odwołania nie ma możliwości dojazdu samochodem osobowym. Najbliższym miejscem z dostępnym parkingiem jest Galeria Krakowska.

 • Godziny otwarcia i cennik:

  Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00. We wszystkie dni, z wyjątkiem niedzieli, wstęp jest płatny. Poniżej zamieszczamy cennik:

  1. Bilet dla osoby z niepełnosprawnością 8,00 zł
  2. Bilet dla asystenta osoby z niepełnosprawnością 2,00 zł
  3. Udział w warsztatach edukacyjnych 20,00 zł

W niedziele wstęp do Muzeum jest bezpłatny.


Przestrzeń w budynku:

Siedziba Muzeum znajduje się w zabytkowym budynku, którego podłoga wyłożona jest płaskimi kostkami o wymiarach 9×9 cm.Po lewej stronie od wejścia znajduje się szatnia, która wyposażona jest m.in. w zamykane szafki. Kasa zlokalizowana jest po prawej stronie od wejścia. Aby do niej dojść należy przejść przez kolejne szklane drzwi i kierować się w prawo. W dotarciu do kasy mogą pomóc pracownicy Muzeum. Toalety dla zwiedzających znajdują się na parterze, aby tam dotrzeć należy przejść krótkim korytarzem, znajdującym się po lewej stronie od kasy. Kolejno są to: damska, dla osób z niepełnosprawnością i męska. Wystawa rozlokowana jest na 3 poziomach. Na dziedzińcu Muzeum znajduje się winda, która umożliwia dotarcie do każdej części ekspozycji. Na wystawie przygotowane zostały miejsca do wypoczynku. W przestrzeniach muzealnych, ze względu na charakter wystawy, panuje półmrok. Wystawa wzbogacona jest o kioski multimedialne. Uruchamia się je przykładając plastikową kartę RFID, którą otrzymuje się w kasie, do miejsc oznaczonych czerwonym prostokątem. Miejsca te zwykle znajdują się nad lub pod monitorem. W ten sam sposób włącza się filmy dla osób z niepełnosprawnością słuchu.

Ewakuacja

W razie pożaru system automatycznie uruchamia procedury ewakuacji oraz oddymiania. W budynku emitowany jest sygnał głosowy, informujący o konieczności jego opuszczenia. Dodatkowo toaleta dla osób z niepełnosprawnościami posiada świetlny system alarmowy. Wszystkie windy zjeżdżają do poziomu parteru i tam pozostają. W momencie wyłączenia zasilania budynku w energię elektryczną automatycznie załącza się system oświetlenia awaryjnego, włączają się lampy piktogramowe wskazujące kierunek ewakuacji. Główna klatka schodowa zostaje otoczona kurtynami dymoszczelnymi tworząc warunki umożliwiające ewakuację. Wyznaczone osoby pomagają wszystkim bezpiecznie opuścić budynek.

 • Podcast

Ponadto, zachęcamy do zapoznania się z dwoma częściami podcastu o historii osób z niepełnosprawnościami podczas II wojny światowej, przygotowanym przez naszą specjalistkę ds. edukacji Katarzynę Mazur. Zamieszczamy nagrania w formie audio oraz tekst podcastu.

Tekst podcastu o historii osób z niepełnosprawnościami w formacie PDF

 • Nasze sukcesy

 3 świadectwa dostępności w ramach projektu regionalnego pn. „Małopolska. Kultura Wrażliwa. Poprawa dostępności wojewódzkich instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami” przyznawane po wizycie eksportów i samorzeczników. 

Nagroda „Lodołamacze 2022” w kategorii w kategorii „PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ” za „przystosowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowywania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością”.

 

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI:

Z deklaracją dostępności Muzeum można zapoznać się po kliknięciu w poniższy odnośnik: 

 Deklaracja dostępności wraz z raportem dostępności

Na tej podstronie znajduje się także „Procedura obsługi osób ze szczególnymi potrzebami” oraz „Plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami na lata 2021 – 2023 w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie”.

Koordynatorem Dostępności w Muzeum AK jest Katarzyna Mazur:
kmazur/@/muzeum-ak.pl, tel. 12 41 00 780

Kontakt SMS pod numerem: 516 166 535