Warsztaty edukacyjne
Dzielne kobiety. Dzielni mężczyźni. Przykłady różnych form walki z okupantami podczas II wojny światowej
W czasie zajęć przybliżone zostaną sylwetki wybranych kobiet i mężczyzn, którzy pomimo trudnych warunków egzystencji w różny sposób stawiali czoła okupacyjnym władzom.
Konspiracja w czasie okupacji 1939-1945. Struktury cywilne i wojskowe Polskiego Państwa Podziemnego
W czasie zajęć uczestnikom przybliżone zostaną fascynujące dzieje Polskiego Państwa Podziemnego oraz kulisy funkcjonowania jego struktur cywilnych i wojskowych.
Słynne ucieczki w czasie okupacji 1939-45
W kwietniu 1943 r. Witold Pilecki wraz z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim uciekli z obozu koncentracyjnego Auschwitz. W czasie zajęć uczestnikom przybliżone zostaną nie tylko kulisy tej ucieczki, ale także przykłady innych brawurowych akcji, zakończonych odzyskaniem wolności.
Szlakiem Szarych Szeregów
Uczestnicy zajęć odkrywać będą losy najmłodszych polskich konspiratorów z czasów II wojny światowej. Dowiedzą się na czym polegała działalność harcerzy Szarych Szeregów i harcerek Związku Koniczyn.
Życie codzienne i konspiracja w okupowanym Krakowie
W czasie zajęć uczestnikom przybliżone zostaną informacje dotyczące warunków życia codziennego w okupowanym Krakowie. W sposób szczególny poruszony zostanie aspekt konspiracyjnej aktywności mieszkańców miasta.
Nie tylko bronią walczono! Różne metody walki z okupantami
Aktywność konspiracyjna Polaków w czasie II wojny światowej to nie tylko walka z bronią w ręku. Orężem w walce z wrogami były też: tworzenie i powielanie dzieł kultury (np. działalność literacka i teatralna), wydawanie podziemnej prasy i publikacji, rysowanie konspiracyjnych symboli i haseł.