W 2001 roku dr Stanisław Wcisło postanowił przekazać do Muzeum AK w Krakowie swoją rozwijaną przez wiele lat kolekcję broni palnej.
Dnia 14 lutego 2013 roku otwarto w Muzeum wystawę "Kanadyjska kolekcja broni dra Stanisława Wcisły". Na wystawie znajduje się większość z 235 egzemplarzy różnorodnej broni długiej i krótkiej, w dużej mierze są to unikaty, wyprodukowane od połowy XIX wieku do połowy XX wieku.
W kolekcji znajdziemy m.in.: włoski karabinek Mannlicher-Carcano M1891/28 z granatnikiem M1928, japoński karabinek Arisaka Typ38 (1905) z wybitym na łożu nazwiskiem amerykańskiego żołnierza, belgijski rewolwer kieszonkowy Bulldog, niemiecki karabinek Mauser 98k z "krzyżem św. Andrzeja" nad numerem seryjnym (egzemplarz zdobyty przez Armię Czerwoną, przekazany później do Korei Północnej lub Wietnamu Północnego), czy karabinek Mauser M 1924/30 wyprodukowany w Belgii w ramach kontraktu dla Chin.
W skład kolekcji militariów wchodzą też bagnety, hełmy i lornetki wojskowe (razem 108 szt.). Część bagnetów jest eksponowana obok karabinów.
Dr Stanisław Wcisło był żołnierzem Armii Krajowej placówki "Łan" działającej na Bieżanowie, która to wchodziła w skład Okręgu Krakowskiego AK. Jednym z zadań Stanisława Wcisły było pozyskiwanie broni dla macierzystej jednostki, dzięki czemu jego kompania posiadała najwięcej ciężkiej broni maszynowej w całym 12 pułku piechoty AK. Te doświadczenia z czasów wojny, miały zapewne wpływ na jego późniejsze zainteresowania kolekcjonerskie.
Po wojnie Stanisław Wcisło, związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, mierzył się z represjami ze strony UB, których doświadczał jako były żołnierz AK. Został on nawet na krótko aresztowany, a ciążące nad nim widmo ponownej utraty wolności skłoniło go do ucieczki z kraju. Ostatecznie osiadł w Kanadzie.
Stanisław Wcisło zmarł w Kanadzie we wrześniu 2006 roku.
przygotowanie informacji: Piotr Rychlik