Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Dostępność - Muzeum dla osób z niepełnosprawnościami


W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przykładamy dużą wagę do tego, aby każdy zwiedzający czuł się u nas swobodnie i mógł w interesujący sposób spędzić czas. Wierzymy, że każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze, dlatego staramy się, aby w jak największym stopniu ułatwiać dostęp do naszych wystaw i zajęć edukacyjnych.

Przed wizytą w Muzeum zachęcamy do zapoznania się z treścią przedprzewodnika >>>


Stale pragniemy się rozwijać, dlatego też bierzemy udział w projekcie "Małopolska. Kultura Wrażliwa", polegającym na zwiększaniu dostępności instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach tego projektu, przy pomocy Małopolskiego Instytutu Kultury, nakręciliśmy film, w którym opowiadamy o udogodnieniach na naszej ścieżce zwiedzania.




Informacje dla osób z niepełnosprawnością wzroku

W Muzeum na każdym poziomie wystawy znajdują się plany tyflograficzne. Umieszczono na nich informacje o rozmieszczeniu pomieszczeń oraz kolejnych części ekspozycji. Plan tyflograficzny na parterze znajduje się naprzeciwko wejścia do Muzeum. Plany rozmieszczone na pozostałych poziomach znajdują się naprzeciwko windy.

Nasi goście skorzystać mogą ze ścieżki zwiedzania z audiodeskrypcją, która obejmuje ekspozycję stałą. Na wystawie znajdują się eksponaty do dotykania: mundur, puzzle obrazujące kształt II RP oraz poszczególnych województw II Rzeczpospolitej, czołg Vickers, riksza, klucze telegraficzne, kadłub bombowca Halifax. Ponadto Muzeum dysponuje dodatkowymi przedmiotami do dotykania, przede wszystkim wyposażeniem żołnierskim (broń, ekwipunek) oraz odznaczeniami. Chęć skorzystania z dodatkowej opcji prosimy zgłaszać telefonicznie (numer: 12 41 00 796) lub mailowo (adres: rezerwacja@muzeum-ak.pl). Materiały do audiodeskrypcji można pobrać przed wizytą w Muzeum.

Audiodeskrypcja ścieżki zwiedzania >>>

W przypadku braku własnych urządzeń multimedialnych, istnieje możliwość nieodpłatnego wypożyczenia z kasy telefonu komórkowego do odtworzenia audiodeskrypcji. Osoby niedowidzące w czasie zwiedzania skorzystać mogą z folii powiększającej, którą bezpłatnie można wypożyczyć w kasie Muzeum.

Na wystawę można wchodzić z psem asystującym.

Istnieje możliwość otrzymywania bieżących informacji na temat wydarzeń odbywających się w Muzeum. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z koordynatorem dostępności (numer telefonu: 12 41 00 780) lub mailowy (adres mailowy: kmazur@muzeum-ak.pl).



Informacje dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Najważniejsze informacje na temat Muzeum w PJM.


Podczas pobytu w Muzeum skorzystać można ze ścieżki zwiedzania „Głusi na szlaku”. Na wystawie stałej i rozmieszczone są miejsca z filmami nagranymi w polskim języku migowym (PJM) z napisami. Można je uruchomić przy pomocy:

• kodów QR, po ich zeskanowaniu przy pomocy własnego urządzenia mobilnego
• karty RFID, którą można pobrać w kasie Muzeum. Aby uruchomić nagranie należy przyłożyć kartę do miejsc oznaczonych czerwonym prostokątem. Miejsca te znajdują się nad lub pod ekranem.

Część pracowników Muzeum ukończyła kurs PJM w stopniu podstawowym.

Muzeum posiada także udogodnienia dla osób słabosłyszących. Stanowisko kasowo-informacyjne Muzeum wyposażone jest w pętlę indukcyjną. Osoby korzystające z aparatów słuchowych mogą także skorzystać z audioprzewodników. Muzeum nieodpłatnie udostępnia zwiedzającym słuchawki z pętlą indukcyjną. Potrzebę skorzystania ze słuchawek prosimy zgłaszać w kasie Muzeum przed rozpoczęciem zwiedzania.

Poniżej zamieszczony został film nagrany w PJM, zawierający najważniejsze informacje na temat ścieżki zwiedzania w Muzeum.




Informacje dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

O Muzeum Armii Krajowej w wersji Easy to Read >>>

Najważniejsze informacje, które pomogą przygotować się do wizyty w Muzeum znajdują się w przedprzewodniku >>>

W kasie Muzeum pobrać można audioprzewodniki z trasą zwiedzania w języku ETR. Nagrania uruchamiają się automatycznie w konkretnych częściach wystawy. Z audioprzewodników skorzystać można bezpłatnie - obowiązuje kaucja zwrotna w wysokości 30 złotych. Czas zwiedzania z audioprzewodnikiem zajmuje od 60 do 90 minut. W kasie Muzeum można bezpłatnie pobrać słuchawki wyciszające, a także pomoce sensoryczne.

W Muzeum organizowane są zajęcia edukacyjne przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Proponowane tematy: Czworonożni żołnierze, Orzeł biały to nasz znak, W okupowanym Krakowie, W szeregach Armii Krajowej, Nie tylko bronią walczono. Szczegółowe informacje na temat zajęć zamieszczone zostały na stronie w zakładce Edukacja.

Nasza oferta edukacyjna >>>

Zapisy na zajęcia przyjmowane są pod numerem telefonu: 12 41 00 796 lub pod adresem e-mail: rezerwacja@muzeum-ak.pl

Istnieje możliwość otrzymywania bieżących informacji na temat wydarzeń odbywających się w Muzeum. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z koordynatorem dostępności (numer telefonu: 12 41 00 780) lub mailowy (adres mailowy: kmazur@muzeum-ak.pl).



Informacje dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Siedziba Muzeum pozbawiona jest barier architektonicznych - wyposażona jest w windę, posiada podjazd, szerokie przejścia, dostępną toaletę z systemem przywoławczym. Na parkingu przed budynkiem wydzielone jest także miejsce parkingowe.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej oraz wzięcia udziału w wydarzeniach odbywających się w Muzeum. Nasza oferta edukacyjna >>>

Szczegółowe informacje na temat otoczenia Muzeum i jego siedziby, znajdują się w zakładkach "Otoczenie Muzeum" i "Przestrzeń w budynku".



Jak można dotrzeć do Muzeum

Około 400 metrów od siedziby Muzeum AK znajduje się dworzec autobusowy MDA oraz stacja kolejowa Kraków Główny. Pod estakadą przy ul. Wita Stwosza zatrzymują się busy obsługujące okoliczne miejscowości.

Do Muzeum AK można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej. W okolicy znajdują się przystanki:

  • Muzeum Armii Krajowej zlokalizowany jest ok. 40 metrów od budynku. Zatrzymuje się na nim linia nr 537.
  • Dworzec Główny Tunel zlokalizowany jest przy dworcu kolejowym, ok. 500 metrów od budynku. Do Muzeum można dotrzeć peronami kolejowymi lub ulicą Wita Stwosza.
  • Dworzec Główny Wschód zlokalizowany jest ok. 400 metrów od budynku.
  • Cmentarz Rakowicki Zachód zlokalizowany jest ok. 400 metrów od budynku.
  • Aktualne informacje i rozkład jazdy znajduje się pod adresem: rozklady.mpk.krakow.pl

    Po wcześniejszym zgłoszeniu potrzeby do koordynatora dostępności można skorzystać z pomocy asystenta, który pomoże dotrzeć do budynku Muzeum z przystanku.



    Otoczenie Muzeum

    Do Muzeum prowadzi miejski chodnik z płyt betonowych. W okolicy znajduje się przejście dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, ale bez sygnalizacji świetlnej. Teren wokół budynku wyłożony jest kostką brukową. Muzeum nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Jednak przed budynkiem, obok wejścia, znajduje się stanowisko przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Do głównego wejścia prowadzi podjazd z poręczami.

    Ze względów niezależnych od Muzeum do odwołania nie ma możliwości dojazdu samochodem osobowym. Najbliższym miejscem z dostępnym parkingiem jest Galeria Krakowska.



    Przestrzeń w budynku

    Muzeum AK swoją siedzibę posiada w zabytkowym budynku danego austriackiego fortu, którego podłoga wyłożona jest płaskimi kostkami o wymiarach 9×9 cm.

    Naprzeciwko wejścia umieściliśmy plan tyflograficzny. Po lewej stronie od wejścia znajduje się szatnia, która wyposażona jest m.in. w zamykane szafki, oraz kasa.

    Toalety dla zwiedzających znajdują się na parterze, aby tam dotrzeć należy przejść krótkim korytarzem, znajdującym się po prawej stronie od wejścia. Kolejno są to toalety: damska, dla osób z niepełnosprawnościami i męska. Naprzeciwko toalety męskiej znajduje się pokój wyciszenia. Obok schodów prowadzących na pierwsze piętro znajduje się część przeznaczona do wypoczynku.

    Wystawa rozlokowana jest na 3 poziomach. Plany tyflograficzne na poziomach -1 oraz +1 znajdują się naprzeciwko windy. Na dziedzińcu Muzeum znajduje się winda, która umożliwia dotarcie do każdej części ekspozycji. Na wystawie przygotowane zostały miejsca do wypoczynku.

    W przestrzeniach muzealnych, ze względu na charakter wystawy, panuje półmrok. Wystawa wzbogacona jest o kioski multimedialne. Uruchamia się je przykładając plastikową kartę RFID, którą otrzymuje się w kasie, do miejsc oznaczonych czerwonym prostokątem. Miejsca te zwykle znajdują się nad lub pod monitorem. W ten sam sposób włącza się filmy dla osób z niepełnosprawnością słuchu.

    Ewakuacja

    W razie pożaru system automatycznie uruchamia procedury ewakuacji oraz oddymiania. W budynku emitowany jest sygnał głosowy, informujący o konieczności jego opuszczenia. Dodatkowo toaleta dla osób z niepełnosprawnościami posiada świetlny system alarmowy. Wszystkie windy zjeżdżają do poziomu parteru i tam pozostają. W momencie wyłączenia zasilania budynku w energię elektryczną automatycznie załącza się system oświetlenia awaryjnego, włączają się lampy piktogramowe wskazujące kierunek ewakuacji. Główna klatka schodowa zostaje otoczona kurtynami dymoszczelnymi tworząc warunki umożliwiające ewakuację. Wyznaczone osoby pomagają wszystkim bezpiecznie opuścić budynek.



    Godziny otwarcia i cennik

    Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00. We wszystkie dni, z wyjątkiem niedzieli, wstęp jest płatny.

    Cennik:
    1. Bilet dla osoby z niepełnosprawnością 10,00 zł
    2. Bilet ulgowy dla uczniów i studentów z niepełnosprawnością 5 zł
    3. Bilet dla asystenta osoby z niepełnosprawnością 2,00 zł
    4. Udział w warsztatach edukacyjnych 20,00 zł



    Podcast

    Dwie części podcastu o historii osób z niepełnosprawnościami podczas II wojny światowej:



    Nasze sukcesy

    Świadectwa dostępności w ramach projektu regionalnego pn. "Małopolska. Kultura Wrażliwa. Poprawa dostępności wojewódzkich instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami" przyznawane po wizycie eksportów i samorzeczników.

    Siedziba Muzeum AK została w 2017 roku została wyróżniona nagrodą "Lidera dostępności" za niwelowanie barier architektonicznych w obiekcie zabytkowym.

    Nagroda "Lodołamacze 2022" w kategorii w kategorii "Przyjazna Przestrzeń" za "przystosowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowywania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością".



    Deklaracja dostępności

    Deklaracja dostępności wraz z raportem dostępności >>>

    W deklaracji tej znajduje się także "Procedura obsługi osób ze szczególnymi potrzebami" oraz "Plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami na lata 2024-2025 w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie".

    Koordynatorem Dostępności w Muzeum AK jest Katarzyna Mazur:
    kmazur@muzeum-ak.pl, tel. 12 41 00 780

    Kontakt SMS pod numerem: 516 166 535


    **********

    Od 2023 roku Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie realizuje przedsięwzięcie grantowe "Historia bez barier! Ścieżka zwiedzania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz spektrum autyzmu z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością wzroku" finansowane w ramach projektu "Kultura bez barier".

    Celem przedsięwzięcia grantowego jest udostępnienie wystawy stałej Muzeum AK dla kolejnych grup osób ze szczególnymi potrzebami. Wartość grantu: 121 430,00 PLN



    Kilka zdjęć infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami




    Zmień ustawienia cookies