Biogramy

A   B   C   D   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   Ś   Z  


Pajdak Antoni


Żołnierz Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, wicestarosta w Koninie i Słupcy, burmistrz Radomska, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, doktor praw - adwokat, komendant Okręgu Krakowskiego Gwardii Ludowej PPS, komendant gł. Milicji Robotniczej PPS, zastępcą Delegata Rządu na Kraj i minister Krajowej Rady Ministrów, wieloletni więzień komunizmu, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

więcej

Pałubicki Jan


Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, dyrektor nauk w Szkole Podchorążych Artylerii w Toruniu, w kampanii 1939 r. dowódca Ośrodka Zapasowego Artylerii nr 3 we Włodawie, walczył pod Chełmem z Sowietami i pod Hrubieszowem z Niemcami, komendant Okręgu Pomorze Armii Krajowej, komendant Okręgu Pomorskiego (Bydgoskiego) i Okręgu Morskiego (Gdańskiego) Delegatury Sił Zbrojnych w Kraju, więzień komunizmu.

więcej

Paszkiewicz Gustaw


Oficer służby rosyjskiej, służył w I Korpusie Polskim na Wschodzie, walczył w Wojsku Polskim w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, dowódca 12 Dywizji Piechoty w kampanii 1939 r., zastępca Komendanta Gł. Związku Walki Zbrojnej we Francji, dowódca jednostek w Polskich Siłach Zbrojnych w Szkocji i na Bliskim Wschodzie. Po powrocie do Polski zwalczał podziemie niepodległościowe.

więcej

Pfeiffer Edward Franciszek


Organizator podziemnego skautingu, żołnierz Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, oficer służby stałej piechoty, uczestnik kampanii 1939 r. - dowódca samodzielnego batalionu "Mikołów", oficer Oddziału I Dowództwa Gł. Służby Zwycięstwu Polski i Komendy Gł. Związku Walki Zbrojnej, komendant Grupy Wojsk Polskich Edwarda, w Powstaniu dowódca Zgrupowania Śródmieście-Północ - "Radwan" i 28 Dywizji Piechoty AK.

więcej

Piekałkiewicz Jan


Naczelnik wydziału w Głównym Urzędzie Statystycznym, wykładowca na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, w Szkole Nauk Politycznych w Warszawie i w Wyższej Szkole Handlowej, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego "Piast", Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Ludowego "Roch", zastępca Delegata, potem Delegat Rządu na teren Rzeczypospolitej, zamordowany przez Niemców.

więcej

Pigoń Stanisław


Doktor Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestnik odsieczy Lwowa, wojny o Śląsk Cieszyński i wojny polsko-bolszewickiej, docent na Uniwersytecie w Poznaniu, rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, profesor zwyczajny UJ, członek Polskiej Akademii Umiejętności, radnym Rady Miasta Krakowa, profesor tajnego UJ, kierował Katedrą Historii Literatury Polskiej UJ, wykładowca Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, członek Polskiej Akademii Nauk.

więcej

Pilch Adolf


Cichociemny, dowódca Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego Armii Krajowej, dowódca pułku "Palmiry-Młociny", dowódca Grupy "Kampinos", dowódca Oddziału Partyzanckiego "Kampinos", dowódca III batalionu 25 pułku piechoty AK, dowódca OP "Doliny", prezes Koła Żołnierzy AK w Londynie.

więcej

Piwnik Jan


Oficer artylerii WP, aspirant PP, wziął udział w kampanii 1939 r. i kampanii francuskiej 1940 r., oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, dowódca II odcinka "Wachlarza", dowódca akcji odbicia więźniów w Pińsku w 1943 r., oficer Kedywu, dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" na Kielecczyźnie, dowódca VII batalionu 77 pp AK na Nowogródczyźnie.

więcej

Pluta-Czachowski Kazimierz


Członek Polskich Drużyn Strzeleckich, żołnierz Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i w III Powstaniu Śląskim, szef sztabu 18 Dywizji Piechoty w kampanii 1939 r., Komendant Gł. Organizacji Orła Białego, zastępca Szefa Sztabu Komendy Gł. Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, łagiernik i więzień komunizmu, członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

więcej

Podrygałło Stanisław


Żołnierz Polskiej Organizacji Wojskowej i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, działacz ruchu ludowego, nauczyciel, działacz oświatowy, redaktor "Głosu Młodej Wsi", czynny w tajnym nauczaniu, kierownik Okręgowego Biura Oświaty i Kultury i Okręgowy Delegat Rządu w Kielcach, w Powstaniu Warszawskim redagował "Nowy Świat", po wojnie w Krajowej Radzie Narodowej i w Sejmie Ustawodawczym.

więcej

Porowski Marceli


Naczelnik w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, wieloletni dyrektor Biura Związku Miast Polskich, znawca spraw samorządowych, w obronie Warszawy w 1939 r. delegat Komisarza Cywilnego na starostwo grodzkie Warszawa-Południe, Okręgowy Delegat Rządu w Warszawie - Prezydent Miasta i Komisarz Rządu, w Powstaniu sprawował pełną władzę cywilną na terenie stolicy, skazany na śmierć i wieloletni więzień komunizmu.

więcej

Przybyszewski Józef


Działacz Stronnictwa Narodowego i Obozu Wielkiej Polski, obrońca Warszawy w 1939 r., żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, Okręgowy Delegat Rządu w Białymstoku, aresztowany przez Sowietów i więziony w Moskwie, Charkowie i Diagilewie.

więcej

Pużak Kazimierz


Bojownik oraz wybitny działacz niepodległościowy i socjalistyczny, więzień Szlisselburga, członek najwyższych władz Polskiej Partii Socjalistycznej, wieloletni poseł na sejm, członek Rady Głównej Obrony Narodowej przy Dowództwie Gł. Służby Zwycięstwu Polski, przewodniczący Politycznego Komitetu Porozumiewawczego, Krajowej Reprezentacji Politycznej i Rady Jedności Narodowej, skazany w moskiewskim procesie szesnastu, zamordowany przez komunistów we Wronkach.

więcej
rekordów: 13, na stronach: 1