1 sierpnia 2025 r. w Krakowie i w Muzeum Armii Krajowej świętowaliśmy 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Najpierw w oficjalnych uroczystościach zorganizowanych przez wojewodę małopolskiego, krakowski oddział IPN oraz Okręg Małopolska Światowego Związku Żołnierzy AK wzięła udział delegacja naszej placówki. Dyrektor dr Jarosław Szarek i wicedyrektor MAK prof. Olgierd Grott złożyli wiązankę kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki.
Następnie w budynku Muzeum odbyło się spotkanie zorganizowane przez Okręg Małopolska ŚZŻAK. Muzealna aula wypełniła się gośćmi: członkami Związku, delegacjami organizacji kombatanckich, harcerstwa, wojska, przedstawicielami życia politycznego, sympatykami tradycji AK.
Głównym punktem programu było wręczenie odznaczeń przyznanych przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przez Światowy Związek Żołnierzy AK. Uhonorowano nimi osoby zasłużone dla kultywowania pamięci o Armii Krajowej oraz zasłużone dla działalności Związku.
I tak Medalem "Pro Bono Poloniae" uhonorowany został Wojciech Habela, a Medalami "Pro Patria": Dorota Polan, Jadwiga Surowiecka-Roczyńska, Robert Kadela i Włodzimierz Ochman. Odznaczenia przekazał przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów płk rez. Mariusz Cichowicz. Odczytał także list Szefa Urzędu ministra Lecha Parella skierowany do uczestników uroczystości.
Z kolei odznaczenia ŚZŻAK wręczył prezes Okręgu Małopolska Grzegorz Surdy. Medale za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK otrzymali: Dorota Czajowska, Jerzy Gola, Piotr Hajnosz, Zofia Kaczyńska i Filip Kaczyński.
Medale Pamiątkowe z okazji 35. rocznicy powstania ŚZŻAK trafiły do: płk. Andrzeja Sioły z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, mjr. pilota Tadeusza Goli z Okręgu Małopolska ŚZŻAK, kpt. Bartłomieja Czecha-Kosińskiego i st. chor. sztab. Artura Zięby, prof. Grzegorza Kowalskiego (wszyscy z 11. MBOT) oraz dr Piotra Wierzbickiego (pracownika Muzeum AK).
Honorowe Odznaki ŚZŻAK wręczono: Stanisławowi Dziedzicowi, Bogumiłowi Gostkowskiemu, prof. Olgierdowi Grottowi (wicedyrektorowi MAK), Jackowi Ingardenowi, Arkadiuszowi Iwanoczko, Stanisławie Juszczyk, Maciejowi Kwaśniewskiemu (pracownikowi Muzeum AK), Władysławowi Kuci i kpt. Tomaszowi Otrębskiemu.
Po dekoracjach nastąpiła część artystyczna. Wystąpili raper Tadek Firma Solo oraz krakowski aktor i pieśniarz Wojciech Habela. Pieśni powstańcze i partyzanckie z werwą odśpiewali chóralnie wszyscy zgromadzeni. Zabrzmiały m.in. "Pałacyk Michla", "Marsz Mokotowa" i "Serce w plecaku".
Spotkanie, w którym uczestniczyło około 60 osób, zakończyło się poczęstunkiem i trwało do późnego wieczora.
Tekst: Paweł Stachnik
Fot.: Maciej Kwaśniewski















