
W środę 26 lutego 2025 r. w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Bolesława Pronobisa, Edwarda Szwejkowskiego i Eugeniusza Tomasika - trzech Żołnierzy Wyklętych, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez pion poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej.
W pogrzebie wzięli udział przedstawiciele władz, instytucji, organizacji kombatanckich, rodziny żegnanych bohaterów, wojsko, młodzież szkolna. Obecny był także delegat Muzeum Armii Krajowej.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 wprowadzeniem trumien do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Rakowickiej 18. Nabożeństwo odprawił ks. dr Andrzej Scąber. Przed mszą zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk przekazał obecnym w kościele przedstawicielom rodzin bohaterów odznaczenia przyznane im pośmiertnie przez Prezydenta RP.
Po mszy kondukt pogrzebowy przeszedł na cmentarz Rakowicki przy ul. Prandoty. Tam szczątki Żołnierzy Wyklętych w obecności asysty wojskowej zostały złożone w Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963. Na mogiłach złożono kwiaty i zapalono znicze. Znalazły się wśród nich także znicze od Muzeum Armii Krajowej.
Podczas uroczystości pochowani zostali:
Bolesław Pronobis ps. "Ikar", "Szczerbiec", urodzony 23 kwietnia 1917 r. w Niwce, żołnierz tarnowskiego 16. Pułku Piechoty AK, dowódca oddziału partyzanckiego "Huragan" działającego w okolicach Tarnowa,, skazany na śmierć przez komunistyczny sąd, zamordowany 17 grudnia 1946 r., jego szczątki odnaleziono we wrześniu 2019 r. podczas prac prowadzonych przez IPN na cmentarzu komunalnym w Katowicach Panewnikach,
Edward Szwejkowski ps. "Łotr", "Długi", urodził się 6 czerwca 1929 r. w Krynicy, mieszkał z rodziną w Nowym Sączu, był żołnierzem oddziału partyzanckiego "Wiarusy", działającego w powiecie nowotarskim, limanowskim i myślenickim, poległ 30 maja 1948 r. w walce z UB w przysiółku Siodełko w Beskidzie Sądeckim, jego szczątki odnaleziono we wrześniu 2021 r. podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu,
Eugeniusz Tomasik ps. "Kruk", urodził się w Szczyrku w 1927 r., na przełomie 1945 i 1946 r. został partyzantem NSZ, należał do Samodzielnego Oddziału Leśnego im. "Szarego" dowodzonego przez ppor. Antoniego Bieguna "Sztubaka", został zamordowany we wrześniu 1946 r. pod Malerzowicami Wielkimi na Opolszczyźnie przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w ramach operacji o kryptonimie "Lawina", jego szczątki odnaleziono w październiku 2012 r. podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w pobliżu Malerzowic Wielkich.
Tekst: Paweł Stachnik
Fot.: Agnieszka Masłowska/IPN