![](../aanewsysn/zdjecia/240730163021zdj.jpg)
W poniedziałek 29 lipca 2024 r. Muzeum Armii Krajowej odwiedzili uczestnicy wycieczki śladami rtm. Witolda Pileckiego. Goście obejrzeli wystawę stałą oraz ekspozycję czasową "Poeci Podziemia. Słowo i czyn".
Pięćdziesięcioosobowa grupa seniorów, głównie z Piotrkowa Trybunalskiego i okolic, w ramach objazdu zorganizowanego przez stowarzyszenie Wirtuoz odwiedzała miejsca związane z ucieczką rtm. Pileckiego z KL Auschwitz. W pierwszym dniu objazdu grupa zawitała do Muzeum AK, gdzie uczestnicy mogli obejrzeć raport Witolda napisany przez niego tuż po udanej ucieczce z obozu. Pilecki razem z Edwardem Ciesielskim i Janem Redzejem ukrywał się wtedy w Nowym Wiśniczu koło Bochni.
Goście obejrzeli także prezentowaną na dziedzińcu ekspozycję czasową "Poeci Podziemia. Słowo i czyn". Szczególną uwagę zwrócili na tych jej bohaterów, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim.
Po wystawie głównej gości oprowadził dyrektor Muzeum AK dr Jarosław Szarek, a prelekcję o Powstaniu Warszawskim i Armii Krajowej wygłosił red. Jarosław Wróblewski, autor biografii rtm. Pileckiego i książek o warszawskim zrywie powstańczym.
Zorganizowany już po raz czwarty objazd szlakiem ucieczki rtm. Pileckiego objął Muzeum KL Auschwitz w Oświęcimiu, gdzie uczestnicy oddali hołd ofiarom obozu pod Ścianą Śmierci, zamek Lipowiec w Wygiełzowie, Alwernię i tamtejszy klasztor oraz podkrakowski Tyniec. W drugim etapie znalazły się Puszcza Niepołomicka, Bochnia oraz dworek Koryznówka w Nowym Wiśniczu.
- W tym roku, w związku z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego i faktem, że wszyscy trzej uciekinierzy z Auschwitz - Witold Pilecki, Edward Ciesielski i Jan Redzej - wzięli w nim udział, postanowiliśmy wzbogacić program objazdu o Muzeum Armii Krajowej i wystawę "Poeci Podziemia" - mówi współorganizatorka wyjazdu Magdalena Janeczek. Dodaje też, że w każdym z odwiedzanych miejsc uczestnicy nie ograniczają się do poznawania śladów rtm. Pileckiego, ale poznają także lokalną historię i zabytki.
Wycieczka odbyła się w ramach programu "Patriotyzm Jutra" Muzeum Historii Polski.
Tekst i fot.: Paweł Stachnik