![](../aaeventy/zdjecia/240501070542film.jpg)
14 maja 2024 r. o godz. 17 Muzeum Armii Krajowej zaprasza na projekcję filmu "Kurierskim szlakiem. Azymut Węgry" w reżyserii Grzegorza Kubaszki. Dokument poświęcony jest postaci kuriera, konspiratora i historyka prof. Wacława Felczaka.
Film opowiada o okupacyjnych losach Wacława Felczaka, w czasie wojny uczestnika konspiracji, organizatora łączności kurierskiej między podziemiem a rządem na uchodźstwie, emisariusza z okupowanego kraju, po wojnie zaś krakowskiego historyka zajmującego się dziejami Węgier i południowych Słowian.
Dokument Grzegorza Kubaszki skupia się na kurierskiej działalności młodego Wacława Felczaka oraz powojennym aresztowaniu przez władze komunistyczne, zakończonym wieloletnim wyrokiem więzienia. Opowieść urozmaicona jest scenami fabularyzowanymi, w których w bohatera - młodego, a później starszego - wcielają się dwaj krakowscy aktorzy: Wojciech Skibiński z Teatru im. Juliusza Słowackiego i Mateusz Kurcius z Akademii Sztuk Teatralnych.
O życiu i działalności naukowej prof. Felczaka opowiadają w filmie m.in. autor jego biografii, historyk z oddziału IPN w Krakowie dr Wojciech Frazik oraz historyk i były konsul generalny Węgier w Krakowie prof. István Kovács. Na archiwalnych nagraniach występuje także sam bohater filmu - Wacław Felczak.
Po projekcji odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział uczniowie i współpracownicy Wacława Felczaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspominać go będą m.in.: prof. Elżbieta Orman, prof. Janusz Pezda i dr inż. Michał Stopyra (krakowski krewny prof. Felczaka). O pracy nad filmem opowie reżyser Grzegorz Kubaszko. Wśród gości będzie ambasador Węgier dr Orsolya Zsuzsanna Kovács.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 14 maja 2024 r. o godz. 17 w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie. Wstęp wolny.
W galerii zdjęć kadry z filmu "Kurierskim szlakiem. Azymut Węgry" w reż. Grzegorza Kubaszki.