13 maja 2026 r. na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 30-lecie zjazdu założycielskiego odrodzonego w 1989 r. Związku Sybiraków w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczył przedstawiciel Muzeum AK.
Przed 30 laty w murach ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej na fali zmian politycznych odbył się pierwszy zjazd Związku Sybiraków. W Krakowie zebrali się więźniowie sowieckich łagrów i otwarcie zaczęli mówić o piekle zgotowanym im na nieludzkiej ziemi.
W 30. rocznicę zjazdu w holu przy Auli Głównej UKEN przy ul. Podchorążych w Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Przemówienia wygłosili p.o. rektora UKEN prof. Wojciech Bąk i prezes Zarządu Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków Wanda Puszko-Tarnawska.
Delegat Muzeum Armii Krajowej Robert Springwald podziękował za pielęgnowanie pamięci o Polakach wywiezionych przez władze ZSRR na Syberię.
Po odsłonięciu tablicy nastąpiło otwarcie wystawy czasowej pt. "13 maja 1989 r. Reaktywacja Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków".
Uroczystość była częścią obchodów jubileuszu 80-lecia powstania Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Tekst i fot.: Robert Springwald









