Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

"Monte Cassino - wiara w zwycięstwo"

Na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym odbył się 17 maja 2026 r. XIII Ogólnopolski Gwiaździsty Rajd Środowisk Patriotycznych pod hasłem "Monte Cassino - wiara w zwycięstwo".

Wydarzenie zorganizowano w 82. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino oraz 106. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Organizatorem rajdu był Związek Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego Solidarni Kęty.

Uroczystości rozpoczęły się wykładem Arkadiusza Bąka, kustosza Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, zatytułowanym "Wspaniałe zwycięstwo pod Monte Cassino. Kampania włoska II Korpusu". Gośćmi honorowymi wydarzenia byli także dr Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum AK, oraz Marek Bik, kierownik Działu Gromadzenia Zbiorów MAK, a patronat honorowy objęła burmistrz Andrychowa Beata Smolec.

Uczestników wydarzenia przywitał reprezentujący organizatorów Zbigniew Kowalski, a centralnym punktem rajdu była uroczysta msza św. sprawowana przez ks. Kazimierza Mynarskiego z andrychowskiej parafii św. Macieja. W kazaniu kapłan podjął refleksję nad symboliczną zbieżnością daty 18 maja - dnia narodzin Karola Wojtyły, oraz dnia zwycięstwa polskiego oręża pod Monte Cassino.

Ks. Młynarski przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas pielgrzymki na Monte Cassino, gdy papież mówił o odczytywaniu historii Ojczyzny z nagrobnych inskrypcji poległych żołnierzy.

"Te napisy odtworzyły w oczach mojej duszy kształt Ojczyzny, tej, w której się urodziłem" - cytował papieskie słowa celebrans i podkreślił, że dla Jana Pawła II rocznica własnych urodzin i rocznica zwycięstwa pod Monte Cassino stanowiły duchową jedność.

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) leży u podnóża Leskowca, najwyższego szczytu w Beskidzie Małym. To jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie przychodził w te okolice, robił to także jako biskup. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970 r., po mszy św. odprawionej z okazji 25-lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Górską kaplicę zbudowano z inicjatywy mieszkańców Andrychowa: Danuty i Stefana Jakubowskich jako dar dla Jana Pawła II na jego 75. urodziny.

Tekst: Marek Bik, KAI
Fot.: Jarosław Szarek

Zdjęcia


fotografii: 12, na stronach: 1
    Zmień ustawienia cookies