Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Zaczynamy sezon rajdów pieszych szlakami AK!

W sobotę 30 maja w obrębie Pasma Brzanki na Pogórzu Ciężkowickim odbył się IX Rajd Stowarzyszenia "Pro Patria" połączony z warsztatami survivalowymi. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Historyczno-Patriotyczne "Pro Patria" z gminy Szerzyny i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Rajd odbył się na trasie pomiędzy Żurową (gmina Szerzyny) a Ryglicami (gmina Ryglice). Uczestnicy przeszli ponad 8 km niebieskim szlakiem PTTK, by w pobliżu altany pod Wielką Górą rozwiązać kilka zadań przygotowanych przez członków Jednostki Strzeleckiej 2094 Kołaczyce. Strzelcy przygotowali zadania z pierwszej pomocy (RKO), obsługi kompasu oraz rozpalania ognia z krzesiwa na przykładzie ogniska Dakota (ang. Dakota fire hole). Oprócz tego zaprezentowali swoje wyposażenie indywidualne.

Pracownik Muzeum Arkadiusz Bąk przedstawił uczestnikom rajdu szlak bojowy I batalionu "Barbara" 16 PP AK na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim w 1944 r. oraz dzieje drugiej konspiracji w tym regionie. Młodzież i dorośli poznali także okoliczności akcji, która miała miejsce 24 maja 1946 r. w Ryglicach. Przed budynkiem Urzędu Gminy i Miasta Ryglice organizatorzy wraz z przedstawicielami samorządu terytorialnego złożyli kwiaty pod okolicznościową tablicą upamiętniającą akcję sprzed 80 lat.

Na zakończenie, w zabytkowym spichlerzu z XVIII wieku uczestnikom zostały wręczone nagrody ufundowane przez Muzeum AK, krakowski odział IPN oraz gminę Ryglice. Wszyscy zostali również obdarowani pamiątkowymi koszulkami rajdu. Zrealizowany przez Stowarzyszenie "Pro Patria" projekt został sfinansowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

**********

80 lat temu, 24 maja 1946 r. grupa byłych żołnierzy Armii Krajowej z antykomunistycznego oddziału "Straży" WiN pod komendą Józefa Mitoraja "Sowińskiego" przeprowadziła najgłośniejszą akcję zbrojną w regionie tarnowskim. Zajęto posterunek Milicji Obywatelskiej w Ryglicach, rozbrajając trzech milicjantów. Następnie opanowano Urząd Gminy Ryglice, gdzie zawieszono godło niepodległej Polski - Białego Orła w koronie, sklep Spółdzielni "SCh" w Ryglicach, zbiornicę jaj oraz poturbowano dwóch członków PPR (Polskiej Partii Robotniczej). W akcji brało udział 20 członków WiN "Zbiornica 11". Większość z nich została aresztowana w latach 1946-1948, przeszła przez ciężkie ubowskie śledztwa i spędziła od kilku do kilkunastu lat w komunistycznych więzieniach na mocy stalinowskich wyroków sądowych.

Tekst: Arkadiusz Bąk
Zdjęcia: A. Bąk, M. Mitoraj

**********

Zdjęcia


fotografii: 12, na stronach: 1
    Zmień ustawienia cookies