Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Uczczono ofiary pierwszej publicznej egzekucji w Krakowie

W środę 26 czerwca 2024 r. przy ul. Wodnej w Krakowie odbyło się upamiętnienie siedmiu Polaków powieszonych przez Niemców w 1942 r. Uroczystość zorganizowano w 82. rocznicę tragicznych wydarzeń. Uczestniczył w niej przedstawiciel Muzeum AK.

Pod Pomnikiem Martyrologii Powieszonych 26 czerwca 1942 roku przy ul. Wodnej w Krakowie-Płaszowie spotkali się przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych, instytucji i urzędów.

Reprezentowani byli m.in. Zarząd Obszaru Południowego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" (organizator uroczystości), Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, Muzeum Armii Krajowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Miasto Kraków.

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą poprowadzoną przez prezes Obszaru Południowego Zrzeszenia "WiN" Małgorzatę Janiec. Okoliczności wydarzeń sprzed 82 lat przedstawił wicedyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr Michał Wenklar. 26 czerwca 1942 r. hitlerowcy powiesili siedmiu zabranych z więzienia Polaków (do dziś nieznanych z nazwiska) w odwecie za akcję dywersyjną wykolejenia pociągu wojskowego na stacji w Płaszowie.

Historyk przypomniał, że egzekucja nie była pierwszą taką zbrodnią okupanta w Krakowie, ale była pierwszą przeprowadzoną publicznie. Szubienica ustawiona została w widocznym miejscu, przy torach kolejowych obok stacji Kraków-Płaszów. Celem tej demonstracji było zaprowadzenie terroru i zasianie strachu w polskim społeczeństwie. W dodatku do przeprowadzenia egzekucji Niemcy zmusili oddział żydowskiej policji porządkowej. Okupantom chodziło o skierowanie gniewu Polaków przeciwko Żydom.

Po zarysowaniu tła historycznego delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i znicze. Znicz w imieniu Muzeum Armii Krajowej zapalił wicedyrektor prof. Olgierd Grott.

Tekst i fot.: Paweł Stachnik

Zdjęcia


fotografii: 12, na stronach: 1
    Zmień ustawienia cookies