
Na antenie TVP Historia obejrzeć będzie można filmy dokumentalne o Polskim Państwie Podziemnym, do których sceny powstały w Muzeum Armii Krajowej i w których wystąpili pracownicy naszej placówki.
W 2023 r. w Muzeum nagrywane były sceny do filmów dokumentalnych z cyklu "W służbie Podziemnego Państwa" w reżyserii Jolanty Buratowskiej-Palki. Wystąpili w nich nasi pracownicy - Piotr Makuła, Michał Czech, Mateusz Gawlik i Arkadiusz Bąk - którzy udzielili fachowego komentarza dotyczącego tematyki filmów i czasów okupacji.
Dwa gotowe odcinki zostaną wyemitowane w najbliższych dniach na antenie TVP Historia i TVP Historia 2. I tak w środę 3 kwietnia o godz. 13.30 w TVP Historia i o godz. 21.30 w TVP Historia 2 będzie można zobaczyć film "W służbie Podziemnego Państwa - Książki na wojnie".
Jest to opowieść o losach pracowników Biblioteki Jagiellońskiej i jej zbiorów w okresie wojny oraz o tworzeniu unikatowego zbioru prasy podziemnej. W filmie wykorzystano m.in. rzadko pokazywane nagrania amatorskie z przenoszenia w 1940 r. zbiorów placówki z Collegium Maius do nowej siedziby w gmachu przy al. Mickiewicza, a także nagrane w latach 70. ub. w. wspomnienia pracowników BJ o okresie okupacji.
Natomiast w czwartek 4 kwietnia o godz. 11 w TVP Historia i w sobotę 6 kwietnia o godz. 7.50 w TVP Historia 2 wyemitowany zostanie odcinek pt. "W służbie Podziemnego Państwa - Taśmy Jagody".
Opowiada on o członku AK Tadeuszu Franiszynie ps. Jagoda, który potajemnie utrwalał kamerą filmową sceny i sytuacje z okupacyjnego Krakowa i Małopolski. Film składa się z kilku warstw: sylwetki samego Tadeusza Franiszyna, jego unikatowych taśm, historii ich powstania, ukrycia (zostały zakopane na 25 lat na Ziemiach Zachodnich), odzyskania i publikacji. Tłem opowieści jest funkcjonowanie Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, a zwłaszcza działań związanych z próbą stworzenia zespołu filmowych korespondentów wojennych przy Armii Krajowej.
Gorąco zachęcamy do obejrzenia obu filmów.
Paweł Stachnik