Muzeum Armii Krajowej pamięta o akowcach. Przed Świętem Zmarłych odwiedziliśmy groby żołnierzy wojennej i powojennej konspiracji pochowanych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
30 października pracownicy Muzeum, z dyrektorem Jarosławem Szarkiem i wicedyrektorem Olgierdem Grottem na czele, udali się na cmentarz Rakowicki, by zapalić znicze na wybranych grobach żołnierzy Armii Krajowej.
Odwiedziliśmy nagrobki akowców związanych z naszą placówką. Tych, którzy wspierali jej tworzenie, potem bywali w gmachu przy ul. Wita Stwosza 12 i po których pamiątki dziś znajdują się w zbiorach MAK.
I tak znicze zapaliliśmy na grobie spoczywającego w Nowej Alei Zasłużonych gen. Tadeusza Bieńkowicza "Rączego", uczestnika akcji odbicia więźniów w Lidzie, kawalera Krzyża Virtuti Militari, a w latach 2000. wiceprzewodniczącego Rady naszego Muzeum. Przekazany przez niego krzyż przysięgowy, na który rotę składali żołnierze Nowogródzkiej AK znajduje się na ekspozycji głównej.
Światło pamięci zapłonęło pod pomnikiem w nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963, w której spoczywają m.in. ks. Władysław Gurgacz i ppor. Tadeusz Zajączkowski "Mokry".
Odwiedziliśmy także Aleję Zasłużonych i grób o. gen. Adama Studzińskiego, kapelana spod Monte Cassino, po wojnie mieszkającego w Krakowie, którego wojenne pamiątki eksponowane są w MAK w części wystawy poświęconej Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie.
Znicz zapaliliśmy również na grobie żołnierza AK por. Zenona Malika oraz Antoniny Malik, której mąż kpt. Stanisław Malik był oficerem Korpusu Ochrony Pogranicza. Pamiątki z okresu jego służby w KOP pokazywane są na ekspozycji głównej Muzeum.
Odwiedziliśmy też nagrobek płk. Aleksandra Dellmana, kwatermistrza Inspektoratu AK Kraków, a w latach 1946-1947 komendanta podziemnej organizacji Armia Polska w Kraju, więźnia komunizmu.
Nie mogliśmy ominąć grobu rodziców patrona naszego Muzeum, gen. Emila Fieldorfa "Nila". Grób Agnieszki i Andrzeja Fieldorfów został uporządkowany i zapłonęło na nim światło pamięci.
Przypominamy o trwającej właśnie akcji "Zapal znicz pamięci na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej". Zachęcamy do odnajdywania na cmentarzach Krakowa i Małopolski grobów akowców, zapalania na nich znicza i przysyłania do nas fotografii wraz z lokalizacją nagrobka. Szczegóły na stronie: https://muzeum-ak.pl/groby.
Tekst i fot.: Paweł Stachnik