Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Wystawa archiwalna

Harcerze Szarych Szeregów w okupowanym Krakowie

Wystawa czasowa w Muzeum AK

od dnia: 2014-09-27
do dnia: 2015-01-31

Szare Szeregi - konspiracyjna forma organizacyjna harcerstwa polskiego działały w okupowanym Krakowie w szczególnie trudnych warunkach. Stolica Generalnego Gubernatorstwa była nasycona urzędnikami, policjantami i żołnierzami niemieckimi. Pomimo tego harcerze z Szarych Szeregów ofiarnie, z po święceniem prowadzili podziemną walkę. Nie tylko z bronią w ręku. Również w obszarze edukacji, małego sabotażu czy propagandy. W zależności nie tylko od potrzeb, ale i od możliwości młodych Polaków.

Wystawa przybliża historię Szarych Szeregów - konspiracyjnej organizacji, która kontynuowała tradycje przedwojennego Związku Harcerstwa Polskiego w czasie II wojny światowej i walczyła o odzyskanie niepodległości. Ma przypomnieć o idei Szarych Szeregów, o wartościach, którym była i jest wierna oraz o zaangażowaniu w walkę o wolną i niepodległą Polskę.

Zwiedzający mogą zapoznać się z działalnością organizacji, kierowanej w tym tragicznym okresie przez sześciu komendantów. Będzie można zapoznać się z losami podgórskiego plutonu Grup Szturmowych "Alicja", ofiarną działalnością najmłodszych harcerzy tj. Zawiszaków, z pełną pasji pracą wydawniczą konspiracyjnych wydawców i kolporterów gazetek "Na Ucho", "Na Tropie" i "Watra". Przypomniane zostały nazwiska harcerzy Szarych Szeregów poległych i pomordowanych w czasie wojny.

Część z pokazywanych na wystawie zdjęć i materiałów pochodzi ze zbiorów prywatnych weteranów Szarych Szeregów.

Kurator wystawy: Maria Konieczna
Projekt graficzny: Olga Bardan
Scenariusz: Olga Bardan, Maria Konieczna, Mikołaj Białko, Paweł Lisowski, Piotr Turkiewicz

Zmień ustawienia cookies