
Muzeum Armii Krajowej im. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie zaprasza w czwartek 4 kwietnia o godz. 17 na prezentację albumu pt. "Tam, gdzie skakali nocą... Historia wybranych zrzutowisk cichociemnych na terenie Generalnego Gubernatorstwa".
O publikacji rozmawiać będą: dr hab. Krzysztof Mroczkowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego (zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Lotnictwa w Krakowie), dr hab. Marcin Lasoń z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz współautorka albumu, dr Agnieszka Polończyk z Instytutu Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Bogato ilustrowany album przedstawia m.in. organizację łączności lotniczej między Sztabem Naczelnego Wodza w Londynie a krajem, narodziny formacji cichociemnych, organizację lotów, przebieg akcji zrzutowej oraz funkcjonowanie placówek odbiorczych. Osobną część książki poświęcono na opis 10 zrzutowisk zorganizowanych przez podziemie na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Cztery z nich znajdowały się w okolicach Warszawy, sześć w rejonie Krakowa.
Wydana przez Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie publikacja jest ilustrowana licznymi reprodukcjami dokumentów i map ze zbiorów Studium Polski Podziemnej w Londynie, a także archiwalnymi (rzadko wcześniej prezentowanymi) i współczesnymi fotografiami.
Autorami albumu są krakowscy naukowcy: badaczka dziejów cichociemnych dr Agnieszka Polończyk z UKEN (wnuczka cichociemnego Bolesława Polończyka ps. "Kryształ") oraz dr Michał Lupa i prof. Andrzej Leśniak z Katedry Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej AGH w Krakowie, którzy opracowali część informatyczno-kartograficzną.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 4 kwietnia w Muzeum Armii Krajowej im. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie przy ul. Wita Stwosza 12 o godz. 17. Bilety w cenie 5 zł. Dla zainteresowanych album gratis, liczba egzemplarzy ograniczona.
O albumie:
W albumie pt. Tam, gdzie skakali nocą... Historia wybranych zrzutowisk cichociemnych na terenie Generalnego Gubernatorstwa przedstawiono rys historyczny organizacji łączności lotniczej z okupowaną Polską w okresie II wojny światowej, w tym organizację lotów oraz zasady funkcjonowania zrzutowisk przygotowane przez Sztab Naczelnego Wodza w Londynie.
Szczegółowo omówiono w nim również historię placówek odbiorczych lokalizowanych w okolicach Warszawy ("Bat" - "Solnicy", "Imbryka", "Kanapy", "Spodka") oraz Krakowa - ("Kolibra 2" i "Kolibra 1", "Kosa", "Mewy 1" oraz "Wilgi" i "Wilgi 1").
Album wzbogacają oryginalne skany dokumentów archiwalnych pochodzących ze Studium Polski Podziemnej w Londynie, a także fotografie pochodzące ze zbiorów Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu, JW GROM, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, National Archivesand Records Administration, Narodowego Archiwum Cyfrowego, portalu elitadywersji.org oraz archiwów prywatnych i rodzinnych.