W listopadzie - miesiącu pamięci narodowej - zapraszamy do włączenia się w akcję opieki nad grobami żołnierzy Armii Krajowej. Apelujemy o odnalezienie na cmentarzach Krakowa i innych miejscowości Małopolski grobów akowców, otoczenie ich opieką i zapalenie znicza. Niech na uroczystość Wszystkich Świętych na żadnym z nich nie zabraknie światła pamięci.
Znajdźcie nagrobek, zapalcie znicz, zróbcie zdjęcie i wraz z lokalizacją grobu (również z danymi z GPS) prześlijcie do nas na adres: . W ten sposób wspólnym wysiłkiem powstanie baza akowskich pochówków z terenu Krakowa i Małopolski.
Listę krakowskich cmentarzy z przykładowymi grobami akowców zamieszczamy poniżej. Pełniejsza Lista Pamięci żołnierzy AK mieszkających po wojnie w Krakowie i pochowanych na krakowskich cmentarzach dostępna jest pod adresem: https://muzeum-ak.pl/lista-pamieci/. Obejmuje imię i nazwisko, daty życia, krótki biogram oraz miejsce pochówku z dokładną lokalizacją.
Nie jest ona pełna, dlatego pod adresem https://muzeum-ak.pl/lista-pamieci-apel/ publikujemy listę żołnierzy AK, których miejsca pochówku nie znamy. Mam nadzieję, że dzięki Wam i Waszemu zaangażowaniu w naszą akcję braki te uda się uzupełnić. Ponadto Muzeum AK przygotowuje publikację o wszystkich grobach akowców znajdujących się na cmentarzu Rakowickim. Ukaże się ona w przyszłym roku. Po niej planowane są kolejne wydawnictwa, dotyczące pozostałych krakowskich cmentarzy.
Pamiętajmy też o innych członkach Polskiego Państwa Podziemnego i działaczach niepodległościowych z okresu II wojny światowej - pracownikach Delegatury Rządu, harcerzach Szarych Szeregów, żołnierzach Batalionów Chłopskich i innych formacji zbrojnych, członkach powojennego podziemia antykomunistycznego.
Akcję "Zapal znicz pamięci" organizują Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Chorągiew Krakowska ZHP, Okręg Małopolski ZHR oraz 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej.