Zmarł prof. Jerzy Węgierski

**********

W dniu 11czerwca 2012 r. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyły się uroczystości pogrzebowe ś.p. prof. mjr. Jerzego Węgierskiego. Mszę Świętą sprawował ks. prałat Stanisław Puchała w licznej asyście księży.

Odczytany został list do rodziny od biskupa Wiktora Skworca.

W uroczystościach pogrzebowych oprócz najbliższej rodziny i przyjaciół wzięły udział delegacje kombatantów z pocztami sztandarowymi:

– Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Ogólnopolskiego Okręgu Obszaru III Lwowskiego im.”Orląt Lwowskich” we Wrocławiu na czele z prezesem p. Adamem Gajdą, członkiem Zarządu p. Antonim Gomułkiewiczem

– Środowisko Żołnierzy Armii Krajowej Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” w Krakowie na czele z honorowym prezesem Ogólnopolskiego Okręgu Obszaru III Lwowskiego panem mjr. Janem Surą, prezesem Środowiska Jackiem Jańcem i sekretarzem p. Tadeuszem Surą

– Poczet sztandarowy 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich

– Poczet sztandarowy Armii Krajowej Podbeskidzia

– Poczet sztandarowy Armii Krajowej Okręgu Ślaskiego na czele z prezesem mjr. Marianem Piotrowiczem

– Poczet sztandarowy Związku Sybiraków w Katowicach na czele z Przewodniczącym Rady p. Stanisławem Kiewro

– Żołnierze Armii Krajowej Nowogródek

– Delegat Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Obszaru Południowego w Krakowie p. Jacek Janiec

– Siostry Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej

– Asysta Wojska Polskiego.

– Delegat Polskich Kolei Państwowych.

Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach zwłoki Zmarłego wraz z konduktem pogrzebowym przewiezione zostały do Parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej Krakowskiej k. Bielska Białej.

W kościele modlitwy nad Zmarłym odmówił wraz z zebranymi proboszcz parafii ks. Tadeusz Krzyżak.

Wspomnienia i kondolencje wygłosili przedstawiciele środowisk kombatanckich: pan Adam Gajda, pan Antoni Gomułkiewicz i w imieniu pana mjr. Jana Sury p. Jacek Janiec.

Następnie trumna ze zwłokami w honorowej asyście wojskowej i w kondukcie pogrzebowym wraz z pocztami sztandarowymi odprowadzona została na Cmentarz Parafialny, gdzie nastąpiła ceremonia pogrzebowa wraz z modlitwą za zmarłego. Pan mjr. Jan Sura w krótkich serdecznych żołnierskich słowach pożegnał Zmarłego składając na trumnę ziemię z Cmentarza „Orląt Lwowskich” we Lwowie. Poczty sztandarowe oddały hołd Zmarłemu.

Wieczne spoczywanie racz Mu dać Panie, a światło wiekuiste niechaj mu świeci na wieki wieków. Amen.

tekst i zdjęcia Jacek Janiec