fbpx
Zapraszamy na Koncert z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja: Kameralna Scena Patriotyczna

Zapraszamy na Koncert z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja: Kameralna Scena Patriotyczna


Kameralna Scena Patriotyczna to cykl koncertów, który organizujemy wspólnie z Filharmonią Krakowską. Tym razem zapraszamy Państwa na wyjątkowe wydarzenie połączone ze Świętem Narodowym 3 Maja – Vivat Niepodległa – koncert pieśni patriotycznych oraz partyzanckich.

Wykonawcy:

SEI TERRE – kobiecy sekstet wokalny:
Katarzyna Guran
Anna Zawisza
Joanna Stawarska
Joanna Święszek-Przeliorz
Aleksandra Kalicka
Anna Bober
Monika Płachta – fortepian
Krzysztof Stawowy – recytacje

Repertuar: Vivat Niepodległa – koncert pieśni patriotycznych oraz partyzanckich

Poezje: Ignacy Krasicki – Hymn do miłości ojczyzny, Pieśń na 3 dzień maja

Antoni Słonimski – Polska

Wanda Chotomska – Twój dom
Tadeusz Kubiak – Tu wszędzie Polska

Konstanty Ildefons Gałczyński – Pieśń o fladze

Michał Arct – Trzeci maj

Pieśni:

Witaj majowa jutrzenko, Ostatni mazur, Ułani, ułani, Pożegnanie, Krakowiak, Na Wawel, Wisło moja, O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani, Ułan i dziewczyna, Na nowej górze, Białe róże, Pierwsza kadrowa, Piechota

SEI TERRE ¬– sekstet wokalny, który tworzą artystki związane z Chórem Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, absolwentki Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Artystki koncertują w kraju i za granicą jako solistki i kameralistki. Uczestniczyły w wielu prestiżowych festiwalach, takich jak między innymi Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, Festival de musique Baroque d’Ambronay, Festival Oude Muziek w Utrechcie, Edinburgh International Festival, Huddersfield Contemporary Music Festival, Muzyka w Starym Krakowie, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Wokalistki od wielu lat współpracują ze sobą w różnych formacjach zespołowych. Połączyła je pasja do muzyki, kameralnego śpiewania i poszukiwania nowych wyzwań artystycznych.

Monika PŁACHTA – pianistka, korepetytorka, akompaniatorka. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, w trakcie których, rozpoczęła współpracę z Chórem Polskiego Radia oraz Capellą Cracoviensis w charakterze akompaniatora. Towarzyszyła także regularnie chórowi Akademii Muzycznej w Krakowie, uczestnicząc wraz z zespołem w wydarzeniach rangi międzynarodowej, m.in. w kursach Helmutha Rillinga przy prawykonaniu Credo Krzysztofa Pendereckiego. Od 1999 roku związana jest z Katedrą Chóralistyki macierzystej uczelni, w której w latach 2008-2016 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Od roku 2004 związana z Chórem Filharmonii Krakowskiej jako akompaniator. Praca z najbardziej liczącymi się w środowisku muzycznym chórami krakowskimi dała jej pozycję wykwalifikowanego specjalisty, zapraszanego do udziału w kursach mistrzowskich oraz wielu innych przedsięwzięciach artystycznych. Kreowała partie solową w Mszy uroczystej G. Rossiniego, Carmina burana C. Orffa, Die Ziegeunerlieder, Liebeslieder i Neueliebeslieder J. Brahmsa i wiele innych. Była współautorką cyklu „Inspiracje”, w ramach którego zaprezentowała autorską wersję (opracowaną wraz z Agnieszką Draus i Mateuszem Bieniem) Tierkreis K. Stockhausena na fortepian, warstwę elektroakustyczną i video na multimedialnym koncercie, zorganizowanym we współpracy Katedry Kompozycji i Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. fot. Sylwia Sygnator

Krzysztof STAWOWY – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1987). Od 1987 roku do chwili obecnej jest aktorem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od 1984 roku przez wiele lat związany był z Radiem Kraków jako aktor dubbingowy, lektor i reżyser. W 1989 roku zdał Egzamin Państwowy z Języka Angielskiego, czego efektem było zorganizowanie wielu inicjatyw kulturalnych przy użyciu tego języka. Współpracował z reżyserami, takimi jak Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Tadeusz Bradecki, Rudolf Zioło, Filip Bajon, Marek Fiedor, Andreas Wirth, Jerzy Stuhr, Jan Klata. Za rolę w Karierze Artura Ui otrzymał nagrodę Dyrektora Starego Teatru. Zdobył uznanie dziennikarzy oraz jurorów za rolę Fiora – Kopyrdy w nagrodzonym Grand Prix spektaklu Operetki W. Gombrowicza w reżyserii T. Bradeckiego na Międzynarodowym Festiwalu Teatru w Sarajewie. Krzysztof Stawowy jest wykładowcą w Szkole Aktorskiej SPOT w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z wymowy scenicznej, monologów po angielsku oraz pracy aktora w studiu radiowym. W latach 1992–1996 współpracował z wydziałem Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, prowadząc Shakespeare in Action – cykl zajęć przygotowujących studentów do odgrywania tekstów szekspirowskich w oryginale na scenie. Założyciel pierwszego w Polsce anglojęzycznego kabaretu Entertain The Dragon. Współzałożyciel, współwłaściciel i aktor Kabaretu pod Wyrwigroszem (wcześniej Kabaret Somgorsi)