fbpx
Wystawa „Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji”

Wystawa „Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji”


W dniu 1 września 2019 r. o godzinie 16.00 została otwarta wystawa plenerowa „Zaczęło się w Krakowie”, w imieniu władz Gminy Miejskiej Kraków wystawę otworzył Zastępca Prezydenta ds. Obsługi Mieszkańców. Bogusław Kośmider, swoje przemówienia wygłosili również Dyrektor Muzeum AK Marek Lasota oraz Kustosz Muzeum Piotr Makuła.  Dziękujemy za przybycie wszystkim uczestnikom wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii wydarzenia.

[rl_gallery id=”68730″]

 

***

Kraków był w czasach okupacji wojennej miejscem, w którym zrodziła się idea konspiracji niepodległościowej. Właśnie tutaj 80 lat temu powstała jedna z pierwszych struktur konspiracyjnych – „Organizacja Orła Białego”. W kraju trwał wówczas proces budowania Polskiego Państwa Podziemnego – a naród musiał pogodzić się z prowadzeniem podwójnego życia – oficjalnego, pod reżimem najeźdźcy i nielegalnego, dającego początek polskim strukturom konspiracyjnym.
Z tej okazji, dla oddania hołdu wszystkim krakowskim członkom Polskiego Państwa Podziemnego, zorganizowana zostanie wystawa czasowa z okazji 80. rocznicy założenia organizacji konspiracyjnej. Wystawa pozwoli na zaznajomienie się z miejscami w Krakowie, które związane są z losami krakowskiej konspiracji oraz opowie historię ludzi, którzy z pełną wiarą poświęcali się działaniom, mającym na celu odzyskanie wolnej Polski.

Muzeum Armii Krajowej oraz Gmina Miejska Kraków zapraszają od 1 do 29 września na plenerowe wystawy w wybranych punktach Krakowa, w których przygotowane będą prezentacje, opowiadające istotę znaczenia historycznego danego miejsca w czasach okupacyjnych oraz role osób zaangażowanych w te działania. To doskonała okazja poznania w atrakcyjny sposób historii miejsc w Krakowie w kontekście wydarzeń z lat 1939-1941.

MIEJSCA EKSPOZYCJI WYSTAWY PLENEROWEJ:

 PLAC MATEJKI
(WERNISAŻ I MIEJSCE GŁÓWNYCH OBCHODÓW 1 września)
◾ Ekspozytory z informacjami o postępowaniu okupantów w Polsce odnośnie niszczenia i rabunku dzieł sztuki, okupacji niemieckiej oraz działalności konspiracji w Krakowie do 1941 r.
◾ Prezentacja, ukazująca początki konspiracji i okupacji w Krakowie

UL.ŚWIĘTEGO KRZYŻA 1

Miejsce powołania Organizacji Orła Białego

UL. STRASZEWSKIEGO 24
Miejsce spotkania dowódców Organizacji Orła Białego z gen. M. Tokarzewskim-Karaszewiczem w październiku 1939 r.

UL. KARMELICKA 4
Kino „Scala” – przeznaczone w okresie okupacji tylko dla Niemców – miejsce aktu sabotażu przy użyciu gazu łzawiącego, podczas seansu filmowego, przez żołnierzy ZO ZWZ w 1940 r.

UL. WIELOPOLE
Gmach niemieckiej Poczty Wschodu – miejsce przechwytywania przez kontrwywiad OOB i ZWZ donosów do Niemców

PLAC SZCZEPAŃSKI
Pałac Przyjaciół Sztuk – miejsce podpalenia nabojami termitowymi pierwszej Wystawy Wzorów Dystryktu Krakowskiego w 1940 r.

UL. SŁAWKOWSKA 6
Miejsce aresztowania przez gestapo szefa sztabu Obszaru IV ZWZ, mjr. „Kabata” oraz ujęcia żołnierzy Komendy Obwodu Kraków-Miasto ZWZ w kwietniu 1941 r.

SKRZYŻOWANIE SŁOWACKIEGO / PRĄDNICKA
Przy więzieniu Montelupich. Niemiecki areszt śledczy, z którego uciekł Stanisław Marusarz w 1940 r.