fbpx
W ramach „Miesiąca Krakowianek” prezentujemy wystawę: „Aleksandra Mianowska”

W ramach „Miesiąca Krakowianek” prezentujemy wystawę: „Aleksandra Mianowska”


Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej i mini wykład: „Aleksandra Mianowska” w niedzielę 10 marca 2024 r. o godzinie 12.00 do Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, ul. Wita Stwosza 12.

W ramach „Miesiąca Krakowianek”, Muzeum AK pragnie przypomnieć postać Aleksandry Mianowskiej „Kamy” – krakowianki niezwykłej, pięknej, inteligentnej, wykształconej, a co najważniejsze zaangażowanej w działalność Polskiego Państwa Podziemnego.

Na wystawie czasowej zostaną zaprezentowane dokumenty oraz fotografie Aleksandry Mianowskiej pochodzące ze zbiorów Muzeum AK.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 10-29 marca 2024 r.

W niedzielę 10 marca 2024 r. o godzinie 12.00 otwarcie wystawy i mini wykład.

Bilet na oprowadzanie tego dnia w specjalnej cenie 2 zł po podaniu hasła „Kama” (pseudonim Aleksandry Mianowskiej).

Aleksandra Mianowska urodziła się w 1912 r. w Rusocicach niedaleko Krakowa. W dwudziestoleciu międzywojennym zdobyła imponujące wykształcenie: ukończyła m. in. prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, Studium Pedagogiczne, Szkołę Nauk Politycznych, studiowała też filologię polską. Po wojnie wykształcenie to uzupełniła jeszcze tytułem dyplomowanego reżysera teatralnego. Po wybuchu wojny pracowała w Polskim Czerwonym Krzyżu: najpierw tworząc ewidencje rannych i zabitych żołnierzy, a następnie w szpitalach dla polskich jeńców. Po likwidacji PCK podjęła pracę w Radzie Głównej Opiekuńczej. Równocześnie z legalną działalnością pracowała w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Po wojnie grała w teatrze, reżyserowała i zajmowała się publicystyką. Za ratowanie Żydów podczas wojny w 1980 r. została uhonorowana medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Zmarła w 2000 r. w Krakowie.