fbpx
Wirtualna Krakowska Noc Muzeów w Muzeum AK 2020

Wirtualna Krakowska Noc Muzeów w Muzeum AK 2020


Tegoroczna XVII edycja Krakowskiej Nocy Muzeów została oficjalnie odwołana, ze względu na obowiązujący w Polsce stan epidemii. W tej sytuacji, mimo że nie ugościmy Państwa dzisiaj w progach naszej Instytucji, to wciąż nie ustajemy w działaniach, aby realizować cele Muzeum AK, także w sposób wirtualny.

Pomimo sytuacji i trudnej rzeczywistości, jest to dla nas wyjątkowy moment, gdyż w tym roku Muzeum Armii Krajowej obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Te dwie okazje, przypadające dziś święto muzealnictwa i muzealników oraz instytucjonalna rocznica, dają możliwość spojrzenia w niedaleką przeszłość i wspomnienia tego, co możecie Państwo zobaczyć na mającym dzisiaj premierę filmie, podsumowującym naszą działalność: wystawienniczą, edukacyjną i społeczno-kulturową z roku 2019, w którym kamera nie odstępowała nas na krok.

Jakie wydarzenia obejmuje ta krótka produkcja? Wszystkie opisujemy poniżej.

W przestrzeni Muzeum, oprócz ekspozycji stałej, dostępne były dla Państwa również wystawy czasowe. Prowadziliśmy  regularnie warsztaty edukacyjne, w tym całkiem nowe – Hack’AK – sieć konspiracji, które spotkały się z wielkim zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Nasza działalność edukacyjna obejmowała również organizację letnich warsztatów edukacyjnych Na historycznym szlAKu. Dzieje konspiracji i pozwoliła spędzić jej Uczestnikom (a także naszym Edukatorom!) upalne dni lipca i sierpnia w sposób wartościowy i przyjemny, wypełniony AKtywną nauką historii.

Z początkiem września miały miejsce obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W samym centrum Wadowic odbyło się wyjątkowe widowisko historyczno-muzyczne stanowiące część projektu Dotknij historii, finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego. Zespół Muzeum AK prowadził warsztaty i zajęcia historyczne, wykorzystujące angażujące narzędzia i materiały dydaktyczne, a współpracujące grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały umundurowanie, uzbrojenie i kontekst historyczny działań na frontach II wojny światowej. Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Kasi Moś, Olgi Avigail, Tango Attack oraz AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.

Ważnym wydarzeniem dla naszej Instytucji, związanym z wyżej określoną rocznicą, było także otwarcie wystawy czasowej Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji, prezentowanej w dwóch odsłonach – plenerowej oraz czasowej, organizowanej w muzealnym gmachu. Przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze środków Gminy Miejskiej Kraków i cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów – również dzięki zorganizowanemu oprowadzaniu kuratorskiemu z Historykami Muzeum AK po części wystawy, rozmieszczonej w przestrzeni miejskiej Krakowa. Ponadto wystawa uczciła rocznicę powstania 20 września 1939 roku w Krakowie pierwszej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej – Organizacji Orła Białego.

Pod koniec września, nasi pracownicy odwiedzili organizowane w Krakowie Targi Seniora. Na muzealnym stanowisku prowadziliśmy quiz historyczny oraz prezentowaliśmy działalność edukacyjną Instytucji, w tym autorski program zajęć AKtywna AKademia, czyli cykl zajęć i warsztatów dla Seniorów. Byliśmy również czynnymi partnerami organizowanych w Krakowie Senioraliów.

Na terenie Muzeum AK przez cały rok odbywały się inicjatywy edukacyjne, spotkania ze świadkami historii, koncerty i projekcje filmowe, wydarzenia rocznicowe, konferencje naukowe oraz aktywności związane z działalnością stowarzyszeń kombatanckich, z jakimi Instytucja stale, od samego początku istnienia, współpracuje. Muzealny dziedziniec ożywał nie tylko przy okazji wyjątkowych obchodów i spotkań, ale także na co dzień, w czasie obecności grup szkolnych dzieci i młodzieży, którzy uczyli się historii z wykorzystaniem gry wielkoformatowej W okupowanym Krakowie – kto grał, ten wie, jak dużo zabawy dostarcza, a przy okazji oswaja z wiedzą historyczną.

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym Gościom i Odbiorcom za obecność, aktywność, zainteresowanie i wsparcie. Za każde dobre słowo i czas spędzonych z naszym Zespołem oraz w naszej Instytucji. Szczerze liczymy, że jeszcze wiele uda nam się razem osiągnąć, a Muzeum będzie się stale rozwijało, budując ofertę kulturową, która każdego roku zainteresuje, wzbudzi ciekawość i zachęci do odwiedzenia oraz spędzenia wspólnego czasu razem.

Jednocześnie składamy życzenia zdrowia, pogody ducha i nieustającej pasji do tworzenia wspaniałych, ekscytujących wydarzeń i wystaw całemu środowisku muzealniczemu. W tych trudnych czasach nasza kulturowa misja nabiera jeszcze większego znaczenia, zatem wytrwale i solidarnie realizujmy kolejne, wspaniałe przedsięwzięcia kulturowe!

Zespół Muzeum AK