Sesja naukowo-edukacyjna „Byłaś dla nas radością i dumą…”

12 listopada 2012 r. w Muzeum AK odbyła się sesja naukowo-edukacyjna „Byłaś dla nas radością i dumą… Armio Krajowa”, połączona z zakończeniem konkursu historycznego i wręczeniem nagród.
Sesję poprowadził Aleksander Palczewski, Małopolski Kurator Oświaty, a otworzył ją dr Stanisław Pijaj, przedstawiciel dr. hab. Sławomira Sprawskiego, dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pierwszy wykład, zatytułowany „Fenomen Armii Krajowej”, wygłosiła Małgorzata Koszarek z Muzeum AK. Następnie głos zabrał dr Marcin Chorązki z OBEP IPN, który omówił współpracę ziemiaństwa z AK. Z kolei Robert Springwald, pracownik merytoryczny Muzeum AK, przedstawił założenia otwartej niedawno ekspozycji stałej. Następnie mjr Jerzy Krusenstern podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami związanymi z działalnością w AK. Uczestnicy sesji mogli również zobaczyć film „Akowcy” w reżyserii Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego oraz zwiedzić Muzeum.
W trakcie spotkania przeprowadzono także konkurs dla młodzieży tematycznie związany z Polskim Państwem Podziemnym i Armią Krajową oraz zaprezentowano prace dwóch laureatów konkursu „Byłaś dla nas radością i dumą&hellip W 70. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową”.
Organizatorami sesji byli: Instytut Pamięci Narodowej, Uniwersytet Jagielloński, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” oraz Stanica Kresowa.
tekst Przemysław Wywiał
fot. Robert Springwald