Rusza rozbudowa Muzeum Armii Krajowej!

W siedzibie Muzeum AK dokonano 10 maja 2007 r. prezentacji stanu prac nad projektem budowlanym „Renowacja i adaptacja budynku przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie dla potrzeb Muzeum Armii Krajowej”.
Przewodniczący rady krakowskiego Muzeum Armii Krajowej – Kazimierz Barczyk zapowiedział rozbudowę gmachu muzeum, która rozpocznie się najpóźniej jesienią bieżącego roku. Koncepcja zakłada powiększenie powierzchni wystawienniczej do ok. 6 tys. metrów kwadratowych na kilku kondygnacjach.
Inż. arch. Ryszard Jurkowski, zwycięzca konkursu, zreferował projekt swojego Zespołu. W spotkaniu uczestniczyli liczni goście: Organizatorzy Placówki, Rady Muzeum Armii Krajowej, muzealnicy, eksperci, twórcy i przedstawiciele urzędów. Wystąpił również Pan Prof. Maciej Radnicki (ASP Kraków) przedstawiając koncepcję wystawienniczą Muzeum.
Bryła budynku nie ulegnie zmianie, a jedynie ostatnie piętro przykryte zostanie przezroczystym dachem. Przebudowane muzeum posiadać będzie kilka odrębnych części. Prof. Maciej Radnicki chciałby na parterze przedstawić korzenie AK (tradycje powstańcze, kampanię wrześniową etc.), a ekspozycję w piwnicach poświęcić Polskiemu Państwu Podziemnemu. Pod szklanym dachem zaś odbywałyby się uroczystości, spotkania oraz prezentacje.
Muzeum będzie wykorzystywać najnowsze zdobycze techniki, aby w zajmujący sposób opowiadać o polskim patriotyzmie i przedstawiać heroiczną walkę Armii Krajowej. Dyrektor Adam Rąpalski ma nadzieję otworzyć gmach już za dwa lata. Pomóc mają w tym środki otrzymane z samorządu wojewódzkiego, miasta, a także z Unii Europejskiej.