Rocznica mordu na ul. Botanicznej

W rocznicę zamordowania przez Niemców 40 polskich więźniów w dniu 27 maja 1944 r. przy ul. Botanicznej w Krakowie, przedstawiciele organizacji kombatanckich i Muzeum AK złożyli kwiaty i zapalili „światła pamięci” na miejscu stracenia.

W zorganizowanej akcji odbicia wcześniej aresztowanego Komendanta Okręgu AK Kraków płk. Józefa Spychalskiego „Lutego” w dniu 26 maja1944 r. uzbrojone zespoły dywersyjne Armii Krajowej obstawiły obszar ulic: Okopy, Lubicz i Mogilska, rejon przewidywanego przejazdu gestapowców. Patrole zespołu dywersyjnego inspektoratu rzeszowskiego AK w składach dwu i trzyosobowych patrolowały pobliskie ulice. W wyniku próby zatrzymania jednego z patroli, dwaj niemieccy policjanci zostali zastrzeleni.

W dniu następnym w odwecie Niemcy zamordowali przywiezionych na ul. Botaniczną więźniów i ogłosili na 18.00 godzinę policyjną z zapowiedzią strzelania bez ostrzeżenia do wszystkich napotkanych Polaków po tej godzinie.

Płk. „Luty” został zamordowany w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach.

W rocznicę mordu o różnych porach dnia delegacje: Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Inspektoratu „Maria” 106 DP AK, Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego im.”Orląt Lwowskich”w Krakowie, Zrzeszenia WiN Obszaru Południowego w Krakowie, Szarych Szeregów i Rady Dzielnicy II Grzegórzki, odmówili modlitwę za zamordowanych, składali kwiaty i zapalali „światła pamięci” na miejscu stracenia przed pomnikiem na ul. Lubicz – ul. Botaniczna.

Cześć ich pamięci !!!

Dziękujemy gospodarzowi budynku, w którego części znajduje się pomnik za zapalenie w tym dniu całodobowego „znicza pamięci”.

Opracowanie i zdjęcia:
Małgorzata i Jacek Janiec