Posiedzenie Rady Budowy Ekspozycji Stałej Muzeum AK

Na parterze i w piwnicznym schronie w budynku Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie na ukończeniu są prace nad wystawą stałą. Uroczyste otwarcie odbędzie się 27 września br., w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego.
W dniu 18 września 2012 r., w Muzeum odbyło się kolejne spotkanie robocze poświęcone sprawie ekspozycji. Rada Budowy Ekspozycji Stałej Muzeum AK zebrała się tradycyjnie w sali konferencyjnej. Spotkanie zgromadziło specjalistów z zakresu sztuk pięknych, wystawiennictwa i architektury, przedstawicielki jednego z organizatorów instytucji oraz pracowników Muzeum AK.
Zebraniu przewodniczył Tadeusz Żaba, zastępca dyrektora Muzeum AK. W grupie uczestniczącej w dyskusji nad stanem inwestycji znaleźli się: Ppłk. Kazimierz Kemmer ps. „Halny”, Prezes Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej, wiceprzewodniczący Rady Muzeum AK,, Barbara Chęcińska reprezentująca Departamentu Inwestycji Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, prof. dr hab. Jacek Cupryś (ASP Kraków), dr inż. Krzysztof Wielgus (Politechnika Krakowska) oraz artysta-plastyk Attila Jamrozik. Obecny był reprezentant najważniejszego wykonawcy inwestycji, firmy Deko-Bau w osobie Piotra Laski. Spośród projektantów współtworzących opisywane przedsięwzięcie za stołem prezydialnym zasiadł Piotr Turkiewicz. Na miejscu byli także: Piotr Maria Boroń, specjalista do spraw promocji i kontaktów ze środowiskiem kombatanckim, Andrzej Madej, kierownik działu administracji i pracownicy tego działu: Małgorzata Kania i Marcin Kowal.
Na posiedzeniu przekazano informacje na temat tempa realizacji inwestycji, ustalono kolejne terminy i podjęto szereg decyzji odnośnie następnych etapów prac. Podczas narady zebrani kontynuowali sprawy: wyklejenia wydruków, sprzątania budynku przez firmę zewnętrzną, „osi czasu” (niebawem nastąpią prace montażowe), prac nad oświetleniem (częściowo uruchomionym i z czynnymi obwodami), promocji z użyciem balonu (16 września odbyło się odrębne spotkanie w tej sprawie). Rozważano także szczegóły dojazdu do budynku. Zastrzeżenia zebranych wzbudziło zastosowanie koloru łączenia ram ekranów akrylowych, które uznano za zbyt jasne. Zwrócono ponadto uwagę na niedoświetlenie obiektu wielkogabarytowego &ndash rekonstrukcji czołgu Vickers. Niebawem oświetlenie punktowe wyeksponuje oryginalne elementy. Prace nad rakietą V2 są na ukończeniu, otwarta pozostaje kwestia zabezpieczenia obiektu. Omawiano także kwestię odziania manekinów przedstawiających Cichociemnych, które znają się w rekonstrukcji części kadłuba samolotu HP Halifax. Znaczącym punktem dyskusji była problematyka gablot (w tym m.in. sposobu organizacji pracy w trakcie umieszczania w nich eksponatów) oraz multimediów (zawartość wyjściowa jest już gotowa, a ich dystrybucja będzie się odbywała za pomocą serwera znajdującego się w Muzeum).
Członkowie Rady Budowy Ekspozycji Stałej, poza posiedzeniem w sali konferencyjnej, tradycyjnie odbyli wizję lokalową, stanowiącą ważne merytorycznie dopełnienie obrad na II p., na poziomach 0 oraz -1, gdzie trwają prace nad montażem wystawy.
tekst Artur Jachna
fot. Karol Kowalski