Pomoc dla żołnierzy AK zamieszkałych na Białorusi

Pomoc dla żołnierzy AK z Białorusi połączona z renowacją kwater kombatanckich i uczczeniem pamięci ppłk. Macieja Kalenkiewicza to efekt akcji przeprowadzonej pod patronatem Muzeum AK z inicjatywy Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK, parafii św. Ojca Pio w Warszawie i Okręgu Nowogródzkiego ŚZŻ AK.
Akcja pomocy materialnej dla żołnierzy AK na Białorusi odbyła się dzięki księdzu Ignacemu Dziewiątkowskiemu z parafii św. Ojca Pio na Ursynowie, który ogłosił apel do wiernych, akcja ta objęła swym zasięgiem wszystkich należących do Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi Kombatantów (ok. 70 osób). Przedsięwzięciem zupełnie społecznie kierował Artur Kondrat, natomiast po stronie Białoruskiej prezes Stowarzyszenia ŻAK Pani kpt. Weronika Sebastianowicz, nieocenioną pomoc wnieśli Państwo Bożena i Krzysztof Dziedzic, dyrektor I LO w Białymstoku Pani Grażyna Złocka oraz prezes Okręgu Nowogródzkiego pan Kazimierz Krajewski.
Kulminację akcji stanowił wyjazd na Białoruś (20-27 VIII br.) delegacji Stowarzyszenia Łagierników, której przewodniczył prezes stowarzyszenia Andrzej Siedlecki, posługę duchowną zapewnił kapelan Sybiraków ks. Rodziewicz, Muzeum Armii Krajowej reprezentował Pan Artur Kondrat natomiast rodzinę ppłk. Macieja Kalenkiewicza, Pan Krzysztof Alwast.
Uczestnicy wyjazdu wraz z młodzieżą z Lidy oraz kombatantami (kpt. Weroniką Sebastianowicz, por. Franciszkiem Szamrejem, por. Alfonsem Rodziewiczem i por. Anną Surowicz) odnowili kwatery kombatanckie w Paszkiewiczach i Niecieczy. Odnowione zostały także cmentarz w Surkontach i kwatera w Jancewiczach.
W Paszkiewiczach i Dworczanach oznaczono ufundowanymi przez Muzeum AK tabliczkami dotąd bezimienne groby. (poległych żołnierzy placówki Paszkiewicze oraz ojca Jana Borysewicza „Krysi”)
Zorganizowane zostały piękne uroczystości patriotyczne: 21 VIII 2012 w 68 rocznicę bitwy pod Surkontami oraz 26 VIII br. w Niecieczy ku czci żołnierzy 77 p.p. a z udziałem wicekonsula RP z Grodna. Na kwaterze w Niecieczy pochowani są żołnierze IV batalionu 77 p.p. AK dowodzonego przez por. Czesława Zajączkowskiego „Ragnera”, ciało poległego 3 XII 1944 r. komendanta nie zostało dotąd zidentyfikowane i odnalezione.
Szerzej na temat Stowarzyszenia Łagierników ŻAK i inicjatywy czytaj w sprawozdaniu, plik pdf …