fbpx
Pogrzeb śp. Ppor. Marii Zarazik

Pogrzeb śp. Ppor. Marii Zarazik


W dniu 9 listopada 2012 r. zmarła Podporucznik Maria Zarazik ps. „Kusy”, żołnierz Armii Krajowej.
Uroczysty pogrzeb w asyście wojskowej odbył się w dniu 15 listopada 2012 r. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
W cmentarnej kaplicy nad prochami Zmarłej Mszę świętą żałobną w obecności rodziny i znajomych odprawił ks.Marek Głownia z parafii Kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie.
W pogrzebie uczestniczył poczet sztandarowy Obszaru Lwowskiego w Krakowie.
Kondukt pogrzebowy odprowadził prochy zmarłej w miejsce ich pochowania gdzie odmówiono modlitwę za zmarłą, a ksiądz Marek Głownia odczytał jej życiorys.
Na grobie złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci.
**********
Życiorys
Maria Zarazik z d. Tarantiuk urodziła się 7 sierpnia 1927 r. w Skawinie.Ukończyła Szkołę Powszechną im. Zbigniewa Oleśnickiego w Krakowie.
W 1941 r. po likwidacji przez Niemców gimnazjum, do którego chodziła i przekształceniu w szkołę zawodową, uczęszczała do 2 letniej Szkoły Handlowej.przy ul.Estery.Przed ukończeniem, z powodu zagrożenia wywózką rodziny do Niemiec, poszła pracować do Ligenschaftsverwaltung -Zarządzie Nieruchomości Rolniczych – przy ul.Sławkowskiej, a później przy ul. Kochanowskiego 12. Podczas okupacji chodziła na lekcje do tajnego gimnazjum przy ul.Sobieskiego.
Pracując w niemieckim biurze dostarczała członkom ruchu oporu wykradane firmowe blankiety, ostemplowane godłem hitlerowskim tzw. „nietoperzem” i dostarczała je dla grupy dywersyjnej Armii Krajowej Zgrupowania „Żelbet” Jana Kowalkowskiego ps. „Halszka”. Uczestniczyła w Ruchu Oporu Walki Cywilnej pod pseudonimem „Kusy” jako łączniczka i kolporterka prasy konspiracyjnej w okresie 1942-43 w grupie małego sabotażu kierowanego przez Alfreda Zarębę ps. „Fredek”, oraz na polecenie Tadeusza Seweryna ps. „Socha” szefa Delegatury Okręgowej Walki Cywilnej. Rozklejała konspiracyjne afisze i osłaniała wykłady tajnego nauczania UJ pełniąc wartę przed domem, w którym się odbywały. Ostrzegła ludzi idących z pracy o łapance przy ul. Powiśle i zawracała z drogi. W wyniku uderzenia jej w ucho i pobicia przez Niemca o nazwisku Rojek, kierownika działu Hauptabteilung der Liegennschaftverwaltung za sabotaż doznała pęknięcia błony bębenka ucha, przeszła operację trepanacji czaszki i usunięcia wewnętrznego wylewu ropnego.
Po wojnie pracowała w Spółdzielni Pracy „Gromada”, w 1968 r. po operacji na nowotwór przeszła na rentę inwalidzką.
Była członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Małopolska, a następnie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” w Krakowie.
Odznaczona
Krzyżem Armii Krajowej
Odznaką Weterana Walk o Niepodległość
Odznaką Pamiątkową „Akcji Burza”
Zmarła 9 listopada 2012 r..
Opracował na podstawie teczki osobowej Jacek Janiec

**********