fbpx
Odznaka „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce” – wyjątkowa pamiątka do zdobycia

Odznaka „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce” – wyjątkowa pamiątka do zdobycia


Odznaka „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce”

W 82. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, Muzeum AK – kustosz pamięci jednej z największych podziemnych armii w okupowanej przez Niemców i Sowietów Europie – ustanowił wyjątkową odznakę „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce”.

Odznaka ma dokumentować wiedzę historyczną i krajoznawczą zdobytą w trakcie pieszych wędrówek śladami żołnierzy Armii Krajowej po małopolskich szlakach turystycznych. Ta wyjątkowa pamiątka ma potwierdzać wiedzę i umiejętności praktyczne nabyte podczas wycieczek, rajdów i wędrówek będących hołdem dla bohaterów walczących o Niepodległą Polskę.

– Chcemy zachęcić, szczególnie młodzież, do tego, by zwiedzała naszą piękną Małopolską, a przy okazji poznawała historię Armii Krajowej – podkreśla Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum. – To bardzo, by młode pokolenia znały ten ważny aspekt historii Polski. Staramy się, by mogli to robić w różny sposób, nie tylko zwiedzając naszą wystawę stałą, ale także podróżując do ważnych dla tej Armii Krajowej miejsc. 

Odznaka jest kierowana dla wszystkich zainteresowanych historią Armii Krajowej, szczególnie tych, którzy chcą odkrywać ślady jej działalności na terenie Małopolski i zdobyć przy tym okolicznościowe wyróżnienie. Będzie można zdobyć ją poprzez przejście co najmniej 6 tras ujętych, w wydanych przez Muzeum AK, dwóch tomach publikacji: „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce. Przewodnik historyczno-krajoznawczy”.

Pomysł na odznakę towarzyszył nam od samego początku, kiedy opracowywaliśmy przewodniki. To doskonałe połączenie w czasach, kiedy promuje się zdrowe życie, naturę i to, aby wyjść z murów miasta, poznać najbliższą okolicę, która ma w sobie wiele piękna i wspaniałą historię, w tym przypadku historię żołnierzy Armii Krajowej – tłumaczył dr hab. Olgierd Grott, kierownik działu historycznego Muzeum AK, współautor przewodnika.

Do przyznawania odznaki została powołana kapituła i opracowany regulamin opisujący możliwości jej zdobywania, limit tras do zaliczenia oraz formę ich udokumentowania, np. relacje internetowe, zeszyty z wpisami, fotorelacje, weryfikacja telefoniczna. Projekt odznaki wykonał znakomity rzeźbiarz i medalier, prof. Stefan Dousa, twórca m.in. Pomnika Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, popiersia Jana Pawła II w Parku Jordana czy Pomnika Ofiar Stalinizmu w Tarnowie. Oprócz odznaki pamiątkowej, którą zdobywa się dzięki wędrówkom do miejsc, gdzie 80 lat temu walczyli i przebywali żołnierze Armii Krajowej, ustanowiona zostanie odznaka honorowa, przyznawana za szczególne zasługi dla upamiętnienia działalności Armii Krajowej w Małopolsce.