Odszedł śp. Marek Eminowicz

13 stycznia, przeżywszy 79 lat odszedł do Pana śp. Marek Eminowicz, niekonwencjonalny i niezwykle wymagający harcerz, patriota pedagog, podróżnik.

Marek Eminowicz urodził się w Krakowie w 1933 r. Pochodził z rodziny ormiańskiej o głębokich tradycjach patriotycznych. Dzieciństwo spędził w Michałowej koło Dobromila, a od 1938 r. mieszkał w Starym Sączu. W 1945 r. Marek Eminowicz wraz z matką przybył do Krakowa. Był uczniem II Gimnazjum i Liceum im. Jana III Sobieskiego. Włączył się czynnie w działalność tzw. drugiej konspiracji harcerskiej lat 1944 – 56. Współtworzył organizację konspiracyjną o nazwie Związek Walczącej Młodzieży Polskiej, za co już jako student pierwszego roku historii UJ został aresztowany w październiku 1952 r. Był więziony kolejno w komunistycznym obozie dla młodzieży w Jaworznie i w więzieniu w Tarnowie. Po odzyskaniu wolności kontynuował studia historyczne reaktywował Krakowską Drużynę Harcerzy im. Kazimierza Pułaskiego „Zielona Trójka”.
Od 1969 r. uczył myślenia, historii i szacunku do Ojczyzny. Zasłynął jako wspaniały pedagog. Razem z uczniami – jak wspominają jego wychowankowie – w okresie PRL przemierzył całą Polskę i najdalsze zakątki świata. Pasjonat historii i znakomity brydżysta, uwielbiany przez młodzież. Był autorytetem dla wielu uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie.
Był współtwórcą wystawy poświęconej drugiej konspiracji harcerskiej pt. „Stawiliśmy opór… . Antykomunistyczne organizacje młodzieżowe w Małopolsce w latach 1944-1956” zorganizowanej w Muzeum AK w 2008 r.

**********