Odsłonięcie pomnika gen. Leopolda Okulickiego

27 maja 2012 r. w Parku dr. Henryka Jordana w Krakowie odsłonięto pomnik gen. Leopolda Okulickiego, ostatniego Komendanta Głównego Armii Krajowej. Była to kolejna inicjatywa Kazimierza Cholewy, Prezesa Towarzystwa Parku im. dra Henryka Jordana.

Pomnik odsłoniła bratanica generała Irena Okulicka-Kaczmarek wraz z fundatorką Marią Witkowską i wdową po prezesie Instytutu Pamięci Narodowej Zuzanną Kurtyką oraz gen. dyw. Jerzym Biziewskim, dowódcą 2. Korpusu Zmechanizowanego. Autorem popiersia jest rzeźbiarz Stanisław Słonina.

Pomnik został poświęcony przez o. Jerzego Pająka, Kapelana Żołnierzy Armii Krajowej, który również wygłosił krótką homilię.

W swoim przemówieniu gen. dyw. Jerzy Biziewski powiedział m.in.: „To był wzorzec żołnierza. Nigdy nie dbał o swoje, a myślał o ojczyźnie i dobru wspólnym. Przeszedł wszystkie szczeble kariery w wojsku. Ani razu nie odmówił ojczyźnie, nie zdradził przysięgi, którą złożył w młodości i do końca jej przestrzegał. To człowiek, który do samego końca, nigdy nie powiedział: poddaję się”.

Odczytano również list Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ppłk. Stanisława Oleksiaka VM, w którym ten przypominał, że odsłonięcie pomnika jest ważne nie tylko z uwagi na osobę gen. Okulickiego, ale także dlatego, że służy to „umacnianiu naszej pamięci historycznej”.

Po przemówieniach nastąpiło złożenie kwiatów, w tym m. in. od Muzeum Armii Krajowej, które złożył dyr. Adam Rąpalski.
tekst Przemysław Wywiał
fot. Karol Kowalski

**********

Modlitwa o. Jerzego Pająka, plik pdf …