fbpx
Wystawa czasowa „Oblicza Aleksandry Mianowskiej”

Wystawa czasowa „Oblicza Aleksandry Mianowskiej”


Z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, od 26 września br. dostępna jest nowa ekspozycja dla Zwiedzających. Wystawa czasowa Oblicza Aleksandry Mianowskiej składa się z kilkudziesięciu fotografii, obrazujących bogate życie bohaterki krakowskiego podziemia.

Aleksandra Mianowska ps. Kama była osobą wyjątkową, której nie sposób opisać w kilku zdaniach. Pielęgniarka, wykładowczyni, aktorka, działaczka społeczna, poetka. Podejmowała się wielu aktywności, funkcji i zawodów. Była wykształcona, pełna energii i… piękna. Lubiła się „stroić” i pozować do fotografii, a wiele z nich po sobie zostawiła. Dlaczego akurat Mianowska jest tematem naszej wystawy? Od jej uroczego uśmiechu ciężko oderwać wzrok, więc pomysł na uczczenie jej pamięci w zasadzie wymyślił się sam.

Bohaterka naszej galerii fotograficznej w czasie II wojny światowej pracowała jako pielęgniarka-ochotniczka w szpitalach Polskiego Czerwonego Krzyża, zbierała informacje o rannych i poległych podczas kampanii polskiej 1939 roku. Ponadto, działała w Radzie Głównej Opiekuńczej, gdzie m.in. organizowała akcje dożywiania dla więźniów obozów koncentracyjnych. Brała udział w akcji ratowania Żydów, za co została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (prezentowany na ekspozycji stałej Muzeum). Poza tym wszystkim pisała: monografie, artykuły, wiersze. Niemal całe swoje dorosłe życie spędziła w Krakowie, tu też została pochowana. Czas, by Kraków sobie o niej przypomniał.

Z fotografii spogląda kobieta o wielu obliczach i funkcjach, ale zawsze z niezmiennym błyskiem w oku i nutką tajemniczości. Jej sylwetka przeprowadzi zwiedzających przez różne etapy wojennej rzeczywistości oraz konspiracyjnej aktywności Polaków.

Wystawa jest dostępna na dziedzińcu Muzeum AK. Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00.