Noc Muzeów w Muzeum Armii Krajowej

W nocy z 18 na 19 maja 2012 r. w Krakowie odbyła się dziewiąta edycja Nocy Muzeów. Zwiedzający mogli w tym czasie skorzystać z wystaw, koncertów, widowisk teatralnych, wykładów, projekcji filmów, konkursów i gier terenowych. W akcji wzięło również udział Muzeum Armii Krajowej.
Od godz. 17.00 do 1.00 naszą placówkę odwiedziło ponad 2000 osób. Mogli oni obejrzeć następujące wystawy czasowe: „Ze zbiorów londyńskich Polskiego Państwa Podziemnego”, „In the air on the air” (uzupełnione multimedialnym pokazem archiwalnych filmów i zdjęć lotniczych), „Pamiątki po śp. o. gen. Adamie Studzińskim OP” (uzupełnione pokazem filmu z jego udziałem pt.: „Klasztor Dominikanów”), „Galeria Krysiaków”. Większość gości zwiedziła ekspozycję indywidualnie, a chętni mogli zostać oprowadzeni w zorganizowanych grupach pod opieką przewodnika.
Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany w auli Muzeum pokaz filmów w reżyserii Dariusza Walusiaka – historyka, dokumentalisty, autora kilkudziesięciu filmów. Ich tematyka dotyczyła okresu II wojny światowej oraz czasów zaraz po niej, szczególnie okupacji i rozwoju konspiracji w rejonie Podhala. Uczestnicy Nocy Muzeów mogli obejrzeć takie dzieła jak: „Zbrodnia nieukarana”, „17 IX 1939-początek końca”, „Tajemnice Archiwum Robla”, „Tajemnice lasów Piaśnicy”, „I rozradują się poniżone kości”, „Duma i zdrada”, „Życie to śpiwka”, „Partyzanci spod Łysiny”, „Burza w Okręgu Krakowskim”, „Pohańbiona godność”, „Brygada Świętokrzyska NSZ”, „Ballada o Jureczku” oraz „Za Boga i Ojczyznę”.
Ponadto można było zobaczyć prezentację multimedialną opracowaną przez dr. Krzysztofa Wielgusa dotyczącą historii Twierdzy Kraków, w skład której wchodził budynek, gdzie mieści się nasze Muzeum.
Również najmłodsi fascynaci historii znaleźli u nas coś dla siebie: zostały dla nich zorganizowane warsztaty plastyczne polegające na przygotowaniu makiety pola bitwy z wycinanych z papieru figurek żołnierzy.
Naszym gościom zaproponowaliśmy jednak nie tylko stawę duchową, ale i coś dla wzmocnienia ciała: odwiedzając Muzeum AK mogli oni bowiem skosztować prawdziwej grochówki. Została ona przygotowana dzięki życzliwości Hurtowni Wędlin Ampol Sp.J. (ul. Saska 4, Kraków) oraz pani Alicji Kwapień (Sklep warzywny, ul. Gzymsików, Kraków), którym serdecznie dziękujemy za pomoc.
Wydawanie zwiedzającym grochówki zabezpieczali strzelczyni i strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2039 Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW Kraków. Oni też pełnili w czasie Nocy Muzeów w naszej placówce służbę porządkową.
Pamiątką po nocnym zwiedzaniu była wybita specjalnie na tę okazję moneta, którą można było kupić za złotówkę. Ci, dla których monet zabrakło, mogli nabyć pamiątkowe bilety. Kolejna Noc Muzeów już za rok!
tekst Przemysław Wywiał
fot. Karol Kowalski