Noc Muzeów w Muzeum AK 21.05.2021

Z przyjemnością pragniemy zaprosić na Noc Muzeów, która odbędzie się 21 maja br. (piątek). Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” przygotowało szereg atrakcji i wydarzeń towarzyszących. Tegoroczna edycja, chociaż zupełnie inna w swojej odsłonie, stanowi niepowtarzalną okazję do poznania ekspozycji muzealnej za symboliczną opłatą.

Muzeum AK zaprasza w swoje mury pasjonatów historii, ale także osoby, które wcześniej nie zetknęły się z opowieścią o Polskim Państwie Podziemnym i Armii Krajowej. W tym dniu instytucja otwarta będzie w regularnych godzinach od 11.00 do 18.00, a wstęp na wszystkie wystawy zamknie się w kwocie zaledwie 2 zł.

Podczas Nocy Muzeów, na dziedzińcu Muzeum oferujemy przez cały dzień prezentację kolekcji broni palnej i szabli. Będzie to niepowtarzalna okazja przyjrzenia się z bliska i dotknięcia eksponatów, które na co dzień znajdują się za muzealną gablotą lub w magazynie. Ponadto, dzieci w wieku szkolnym będą mieć możliwość zagrania w wielkoformatową grę planszową, która poprzez dobrą zabawę przybliży uczestnikom wydarzenia akcji o kryptonimie „Burza” z czasu II wojny światowej. Atrakcja będzie prowadzona przez pracowników instytucji. Najmłodsi z kolei będą mogli zbudować wystawę o tematyce militarnej przy użyciu klocków marki COBI.

Co więcej, z okazji Nocy Muzeów, zapraszamy do zwiedzania ekspozycji stałej z przewodnikiem oraz na tematyczne warsztaty, skierowane do poszczególnych grup wiekowych, w cenie promocyjnego biletu wstępu. Zajęcia edukacyjne o godzinie 13.00 i 15.00 przybiorą formę gry terenowej – uczestnicy otrzymają karty pracy, które następnie będą rozwiązywać przy użyciu informacji, dostępnych na ekspozycji muzealnej. W ten sposób edukatorzy Muzeum wychodzą poza schemat typowej lekcji szkolnej, a dzieci poprzez ruch fizyczny i samodzielne szukanie odpowiedzi na pytania łatwiej przyswajają wiadomości z zakresu historii XX wieku. Udział w oprowadzaniu oraz w warsztatach jest możliwy wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji pod adresem mailowym rezerwacja@muzeum-ak.pl. Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami, w każdej grupie może się znaleźć max. 25 osób. Przedstawiamy harmonogram wydarzeń towarzyszących:

11.00-12.30 – oprowadzanie z przewodnikiem (seniorzy)

11.00-12.30 – warsztaty „Poznajemy współczesnych rycerzy” (dzieci klasy 1-3) BRAK MIEJSC

13.00-14.30 – warsztaty dla młodzieży: gra terenowa

15.00-16.30 – warsztaty rodzinne „Zostań asem wywiadu”: gra terenowa

16.00-17.00 – oprowadzanie z przewodnikiem

17.00-18.00 – oprowadzanie z przewodnikiem

Podczas Nocy Muzeów, w budynku Muzeum AK będzie można spotkać przedstawicieli Jednostki Wojskowej NIL oraz 5 Batalionu Dowodzenia w Krakowie. Na stoisku promocyjnym JW NIL zostanie zaprezentowany sprzęt, który znajduje się na wyposażeniu Jednostki – będą to m.in. karabiny maszynowe, pistolety wojskowe, radiostacje i sprzęt spadochronowy. Z kolei 5 Batalion Dowodzenia przygotuje pokazy broni, wyposażenia żołnierza i sprzętu wojskowego, a także prelekcję na temat codziennego toku służby wojskowej, możliwości wstąpienia do armii oraz o zasadach udzielania pierwszej pomocy przy użyciu fantoma. Żołnierze przez cały dzień będą w gotowości, aby odpowiadać na pytania zainteresowanych i przygotowywać kolejne niespodzianki. Dodatkowo, przed Muzeum zaparkowany będzie bus Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Jednostce Wojskowej NIL, gdzie chętni dowiedzą się w jaki sposób należy przygotować się do oddania honorowo krwi, komu można w ten sposób pomóc i jakie wiążą się z tym przywileje.

Pomimo specyficznych warunków i ograniczeń, mamy nadzieję stworzyć wewnątrz naszej instytucji w tym dniu wyjątkową przestrzeń, otwartą dla każdego oraz łączącą w sobie edukację historyczną i wartościową zabawę. Serdecznie zapraszamy!