fbpx
Nasze Muzeum z oficjalnym członkostwem w Fundacji Liberation Route Europe

Nasze Muzeum z oficjalnym członkostwem w Fundacji Liberation Route Europe


Muzeum AK jest od 2022 roku oficjalnym członkiem międzynarodowej Fundacji LRE.

Potwierdzenie członkostwa odbyło się podczas ubiegłotygodniowego Forum LRE w pięknej Florencji. Podczas konferencji wraz z partnerami zaprezentowaliśmy nowy projekt – „Resistance throught their eyes” – nad którym będziemy pracować przez najbliższe lata.

W ramach rozwijania dalszej współpracy Barbara Zięba Godula, rzeczniczka prasowa naszego muzeum, została wybrana do Rady Fundacji. Fundacja Liberation Route Europe (LRE) to międzynarodowa sieć, łącząca ludzi i organizacje zajmujące się ochroną pamięci i dziedzictwa kulturowego związanego z II wojną światową. Głównym celem organizacji jest przybliżanie tej historii młodszym pokoleniom.

Nasze Muzeum upowszechnia wiedzę o fenomenie jaką była Armia Krajowa, Polskie Państwo Podziemne i jego siły zbrojne – mówi Joanna Mrowiec, zastępca dyrektora Muzeum AK. – Projekt zakłada, miedzy innymi, prezentację naszej części historii wojny młodzieży z Niemiec, Włoch i Holandii. Oni, z kolei, będą mieli okazję przedstawić swoją perspektywę postrzegania ruchów oporu, ich skali i metod walki z faszyzmem podczas II wojny światowej. Zależy nam, aby Europejczycy poznali naszą opowieść o wojnie, opartą na źródłach i relacjach świadków. Cieszymy się, że jesteśmy częścią tego wielkiego, europejskiego projektu.  Jako pełnoprawny członek Fundacji mamy nie tylko silną pozycję, mamy także realny wpływ na proponowane projekty i udział w nim polskich partnerów. 

Wspólne przedsięwzięcia z Fundacją rozpoczęliśmy w 2020 r. biorąc udział w ogólnoeuropejskiej akcji „Europe Remembers”, której celem było nagłośnienie wydarzeń oraz miejsc związanych z II wojną światową z okazji 75 rocznicy jej zakończenia. Następnym krokiem był projekt „EASTory through their Eyes” finansowany przez Komisję Europejską z programu „Europa dla obywateli”. Jego efektem była wystawa oraz seria warsztatów organizowanych w różnych miejscach w Europie. Dzięki zaangażowaniu pracowników Muzeum AK mieszkańcy np. Belgii i Holandii usłyszeli historię żołnierzy Armii Krajowej.

To bardzo ważne, aby polskie instytucje brały udział w ogólnoeuropejskich przedsięwzięciach. Nasz głos wpływa na międzynarodowe dyskusje o II wojnie światowej i ruchach oporu tego okresu. Muzeum będzie promować polskie działania niepodległościowe w nadchodzącym projekcie.

Ukoronowaniem „Resistance throught their eyes” będzie międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt w 2025 roku, która – co już zostało potwierdzone – będzie organizowana w Krakowie w ścisłej współpracy z naszą jednostką.

Na zdjęciu:

Barbara Zięba – Godula, rzeczniczka prasowa naszego Muzeum

Mateusz Gawlik, starszy specjalista ds. wystaw