Muzeum AK w Komitecie Pomocy Muzeom Ukrainy

Agresja Rosji na Ukrainę jak każda wojna powoduje niepowetowane straty w dziedzictwie narodowym i kulturze. Dziś muzea Ukrainy stają w obliczu ekstremalnych wyzwań – jak ochronić i uratować zbiory, jak zachować spuściznę wielu pokoleń, nad którą sprawują opiekę.

Polska rozumie to aż nadto dobrze. Grabież i zniszczenia dóbr kultury w naszym kraju przybrały wyjątkowe rozmiary w czasie II wojny światowej; kulminacją było całkowite obrabowanie i unicestwienie Warszawy w trakcie Powstania Warszawskiego i bezpośrednio po jego upadku. Podobnych strat nie powinien już nigdy więcej ponieść żaden naród i żadne państwo. Dziś grozi to niestety Ukrainie.

Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy został powołany w celu zapobieżenia katastrofie i wsparcia muzealników z terenu Ukrainy. Muzeum AK przyłącza się do tej szlachetnej inicjatywy, wraz z m.in. dyrektorami Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej czy Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Podstawowymi celami Komitetu jest przede wszystkim wsparcie wszystkich muzeów i instytucji kultury na Ukrainie w ewakuacji i zabezpieczaniu zbiorów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej. Razem możemy więcej, a zachowanie dziedzictwa kulturowego i narodowego Ukrainy jest naszą wspólną walką.

Sekretariat Komitetu znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego, przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie. Osobą wyznaczoną do kontaktu i koordynującą działania Komitetu jest p. Anna Drozd; tel.: 22 376 68 36 – numer obsługiwany w języku ukraińskim, 22 376 68 43 – numer obsługiwany w języku polskim i angielskim, e-mail: info@muzealnicydlaukrainy.pl

Bieżące działania Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy można śledzić w mediach społecznościowych na Facebooku oraz na Twitterze.