Muzeum AK trzecim Wydarzeniem Roku 2011!

Już po raz czwarty portal historia.org.pl i Muzeum Historii Polski zorganizowały Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku.
W plebiscycie wzięło udział ok. 60 wydarzeń. Wśród zgłaszających były urzędy, stowarzyszenia, muzea, portale historyczne, parafie oraz sami uczestnicy zgłaszanych wydarzeń. Do finału Jury zakwalifikowało 10 przedsięwzięć, spośród których internauci wybrali ich zdaniem najlepsze.
Internauci mogli wybierać spośród wydarzeń o rozmaitym charakterze. Oprócz inauguracji ekspozycji znalazły się rekonstrukcje historyczne, filmy, portale internetowe.
W głosowaniu, w którym wzięło udział ok. 5 tysięcy internautów, trzecie miejsce zajęło „Otwarcie Muzeum AK w Krakowie”.
Warto podkreślić że był to najlepszy wynik wśród zgłoszonych instytucji muzealnych i wystaw.
Wydarzeniem Historycznym Roku 2011 wybrano „Po 72 latach – uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego, dowódcy obrony odcinka Wizna z honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego”.
Drugie miejsce zdobyła rekonstrukcja historyczna „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście!”.
Oto finałowa dziesiątka
1. Po 72 latach – uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego, dowódcy obrony odcinka Wizna z honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego
2. Rekonstrukcja historyczna „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście!”
3. Otwarcie Muzeum AK w Krakowie
4. Podziemna Ekspozycja Multimedialna w kopalni soli w Bochni
5. Nowoczesny budynek oraz wystawa stała w Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry
6. Wiki Lubi Zabytki
7. Odzyskanie tzw. „Pomarańczarki”
8. Wystawa: „Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki” czyli „Złote Czasy Rzeczypospolitej” [Madryt]
9. Wystawa „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” [Berlin]
10. Wystawa „Historia w sztuce” otwarta w MOCAK w Krakowie
Przypomnijmy:
Muzeum Historii Polski z portalem historia.org.pl ogłosiło czwartą edycję plebiscytu na „Wydarzenie Historyczne Roku”. Jego celem było uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.
W Polsce każdego roku organizuje się przeróżne imprezy historyczne, począwszy od rekonstrukcji i happeningów, a skończywszy na wystawach tematycznych i targach. Organizując plebiscyt chcieliśmy uhonorować osoby stojące za najważniejszymi i najciekawszymi przedsięwzięciami. Naszym celem było także podziękowanie im w imieniu miłośników historii i spopularyzowanie podejmowanych przez nie działań.
Plebiscyt składał się z dwóch etapów. W I etapie prosiliśmy o zgłaszanie kandydatur drogą elektroniczną. Każdy mógł nadesłać maksymalnie dwie propozycje. Do zgłoszenia należało dołączyć uzasadnienie oraz opis inicjatywy i jej realizacji.
Po zakończeniu I etapu jury wybrało 10 wydarzeń, które przeszły do II tury rywalizacji. Ostateczną decyzję pozostawiliśmy internautom, którzy zdecydowali w głosowaniu komu przypadł laur zwycięstwa.
Skład jury:
prof. dr hab. Andrzej Chwalba