Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku

5 listopada 2012 r. w Muzeum AK odbył się briefing dotyczący projektu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku. Dramatyczne losy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944”. Była to okazja do rozmowy z uczniami i nauczycielami biorącymi w tym dniu udział w konferencji inaugurującej projekt edukacyjny.
Prowadzący spotkanie dr Maciej Korkuć, naczelnik Biura Edukacji Publicznej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, powiedział m.in.: „Wypełniamy coraz bardziej wyraźną lukę w naszej edukacji historycznej. Odchodzą powoli pokolenia ludzi, dla których Kresy Wschodnie były częścią ojczystego kraju i którzy pamiętają wydarzenia II wojny światowej. Naszym obowiązkiem jest budowanie świadomości narodowej i teraźniejszości w oparciu o prawdę o przeszłości (&hellip) Prawda o tych czasach i ściganie ludobójstwa jest potrzebne, byśmy mogli przyszłe pokolenia wychowywać w duchu poszanowania sprawiedliwości i w przekonaniu, że jakiekolwiek zbrodnie popełnione w przyszłości będą ścigane i pamiętane, tak jak te, które zdarzyły się wcześniej”.
Małopolski kurator oświaty Aleksander Palczewski powiedział: „Ten projekt ma pokazać, że należy mówić o wszystkim, także o sprawach trudnych. Młodemu pokoleniu trzeba dostarczać wiedzy, która pozwoli zrozumieć, co działo się w tamtych czasach, także korzystając z relacji żywych świadków. Musimy pamiętać, że właśnie to młode pokolenie będzie układać sobie stosunki z narodem ukraińskim w przyszłości”.
Szczegóły dotyczące całego przedsięwzięcia przedstawił dr Paweł Naleźniak z krakowskiego IPN. Projekt, którego organizatorami są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie, potrwa do maja 2013 r. Uczniowie i nauczyciele wezmą udział w konferencjach, warsztatach, pokazach filmów, spotkaniach ze świadkami tamtych tragicznych. Częścią projektu będzie konkurs, w ramach którego młodzi ludzie na podstawie dostępnej literatury, zebranych przez siebie dokumentów i wspomnień będą opisywali losy polskich mieszkańców Kresów. Jego zwycięzca będzie miał możliwość studiowania na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.
Do udziału zgłosiło się już blisko 30 szkół z całej Małopolski. Zgłoszenia będą przyjmowane jeszcze do 15 listopada.
Projekt odbywa się pod honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Krakowie, Stowarzyszenia „Stanica Kresowa”, Ogólnopolskiego Okręgu Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego i krakowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
tekst Przemysław Wywiał
fot. Robert Springwald