Generał „Nil” – Bohater naszej przeszłości

11 czerwca 2012 r., w auli Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie miało miejsce spotkanie z serii „Bohaterowie naszej przeszłości”. Inicjatywa ta została podjęta przez Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana już w 2009 r., kiedy to w ramach patriotycznych spotkań filmowych młodzież krakowskich szkół miała możliwość obejrzenia filmu „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy a także spotkania się z Leszkiem Zachutą, mężem Marii Fieldorf, bratanicy Generała.
Seans filmu „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego został poprzedzony wystąpieniami organizatorów oraz zaproszonych gości. Zebranych Kombatantów, działaczy społecznych i samorządowców oraz licznie przybyłych uczniów: Gimnazjum nr 1 w Krakowie, Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie oraz Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 im. Gen. A. E. Fieldorfa „Nila” w Krakowie powitała redaktor Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz z „Dziennika Polskiego”, która prowadziła spotkanie. W słowie wstępnym nawiązała do dzieła filmowego za jakie bez wątpienia może być uznany dramat historyczny z przejmującym Olgierdem Łukaszewiczem w roli głównej. Dziennikarka nawiązała też do miejsc na mapie współczesnego Krakowa, związanych z osobą Generała „Nila”. Jako kolejny wystąpił Artur Jachna z Muzeum AK, który krótko przedstawił dzieje placówki oraz jej aktualną działalność ekspozycyjną. Jako reprezentantka Dzielnicy I Miasta Krakowa – współorganizatora uroczystości wraz z Muzeum AK i CM Dr. H. Jordana – słowo wygłosiła Elżbieta Wyszyńska, której krótką biografię Generała Fieldorfa pt. „Pseudonim Nil” otrzymali uczestnicy spotkania.
Bezpośrednio przed seansem filmowym zebrani wysłuchali krótkiego wykładu Elżbiety Jakimek-Zapart z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, będącego zarysem życia i działalności polityczno-wojskowej E.A. Fieldorfa. Ten biograficzny rys osoby patrona Muzeum AK był dobrym wprowadzeniem historycznym do filmowej rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej.
tekst Artur Jachna
fot. Karol Kowalski