Dni Historii w II LO

13 listopada 2012 r. dr Przemysław Wywiał, pracownik Muzeum AK, wziął udział w Dniach Historii organizowanych przez II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Wygłosił prelekcję dla młodzieży pt. „Armia Krajowa i jej muzeum”.
Uczniowie mogli poznać historię powstania i rozwoju Polskiego Państwa Podziemnego oraz jego sił zbrojnych, strukturę i największe sukcesy Armii Krajowej, stosunek podziemia do Holocaustu i działania na rzecz ratowania Żydów, walki w czasie akcji „Burza” i powstania warszawskiego oraz tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiona została również oferta Muzeum AK dla młodzieży i omówione najciekawsze eksponaty, które można zobaczyć na nowej ekspozycji stałej. Wykład został uzupełniony prezentacją multimedialną.
Na koniec uczniowie „Sobka” otrzymali materiały promocyjne Muzeum.
II LO należy do najlepszych szkół średnich. Wielu jego absolwentów – jeszcze jako III Gimnazjum – w czasie II wojny światowej zaangażowanych było w działalność podziemną, m.in. kpt. Władysław Boziewicz (autor „Polskiego Kodeksu Honorowego”), więziony przez Niemców za współpracę z konspiracją Adam Zdzisław Heydel, zamordowany w Auschwitz po odmowie podpisania Volkslisty Tadeusz Hołuj, członek ZWZ i – po uwięzieniu w Auschwitz – Komitetu Naczelnego Grupy Bojowej Oświęcim Kazimierz Kumaniecki, członek Wydziału N Biura Informacji i Propagandy KG AK i autor Hymnu Polski Podziemnej Jan Łopuski, żołnierz Podokręgu Rzeszów AK, a po wojnie więzień NKWD Wojciech Natanson, żołnierz AK Bogusław Rybski, żołnierz Zgrupowania „Żelbet” AK Witold Senisson, żołnierz 106. Dywizji Piechoty AK Henryk Trammer, uczestnik powstania warszawskiego Jerzy Zubrzycki, oficer KG AK.
tekst Przemysław Wywiał