Dar Leszka Zachuty dla Muzeum AK

Leszek Zachuta był jednym z honorowych gości na uroczystym otwarciu nowej ekspozycji stałej Muzeum AK w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego 27 września 2012 r. Wystąpił publicznie, jako przedstawiciel rodziny Gen. Emila Fieldorfa „Nila” (1895-1953), patrona Muzeum. W imieniu rodziny, tj.: śp. Marii Fieldorf (bratanicy), Zofii Zarkadas (wnuczki) i swoim własnym, przekazał w depozyt należące do Generała Fieldorfa pamiątki. Znalazły się wśród nich: kaseta drewniana po papierosach z lat 30-tych XX w. książka Jacka Londona, Wróg świata (Warszawa 1927), z podpisem właściciela ciemnopopielaty woreczek na machorkę wykonany podczas pobytu w obozach pracy w ZSRR, przywieziony w 1947 r. do Polski fotografia owalna braci Fieldorfów (1920) fotografia E. Fieldorfa (1949) a także kilka dokumentów oraz egzemplarz gazety „Światowid” (z 9 czerwca 1935 r.) ze zdjęciami z uroczystości poprzedzających pochowanie serca Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wilnie, w których Fieldorf brał udział osobiście.
Leszek Zachuta jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Przez lata pracował zawodowo jako projektant, specjalizując się w technologii cementu. Znany jest jako miłośnik dawnych militariów. Jego zainteresowania historyczne znalazły odbicie w licznych publikacjach, które ukazywały się na łamach czasopism: „Spotkania z zabytkami”, „Kolekcjoner Polski” oraz „Militaria”.
L. Zachuta jest autorem wielu książek, m.in.: Kordziki w II Rzeczypospolitej (Warszawa 1991), Wojskowy temblak dystynkcyjny: z historii oporządzenia białej broni (Kraków 1991), Zawieszenia białej broni: o noszeniu białej broni bocznej (Kraków 1992), 51 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych im. Giuseppe Garibaldiego (Pruszków 1992), Polska biała broń i jej producenci. T. 1, Firmy krakowskie (Kraków 1998), Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie 1850-2000, (wspólnie z Andrzejem Zdebskim, Kraków 2000) a także Historia przemysłu cementowego w Polsce 1857-2000 (Kraków 2004).
Wraz z żoną Marią Fieldorf wydał przygotowywane przez lata opracowanie: Generał „Nil” – August Emil Fieldorf: fakty, dokumenty, relacje (Warszawa 1993). Poszerzona i poprawiona, dwutomowa wersja niniejszej publikacji ukazała się w 2006 r. Tematyce akowskiej poświęcone zostały również liczne artykuły przygotowane przez małżeństwo, publikowane m.in. w: „Mówią Wieki”, „Tygodniku Powszechnym”, „Tygodniku Kulturalnym”, londyńskim „Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza”, chicagowskim „Dzienniku Związkowym”, nowojorskim „Nowym Dzienniku” oraz paryskich „Zeszytach Historycznych”.
tekst Artur Jachna
fot. Karol Kowalski i Artur Jachna