Promocja książki: „Wokół legendy Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza” w Muzeum Armii Krajowej, 11 marca 2024, godz.11.00.

Serdecznie zapraszamy na promocję książki pt. „Wokół legendy Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza. Materiały z konferencji naukowej zorganizowanej w Krakowie 2 XII 2022 r. w 81. rocznicę śmierci Marszałka Polski i Naczelnego Wodza” pod red. Arkadiusza Bąka, która odbędzie się w poniedziałek 11 marca 2024 r. o godzinie 11.00 w Muzeum Armii Krajowej im. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie przy ul. Wita Stwosza 12.

W otwartym spotkaniu udział wezmą przedstawiciele rodzin Bazylego Rogowskiego i Stanisława Frączystego bezpośrednich uczestników akcji przerzucenia Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza z Węgier do okupowanego Kraju pod koniec października 1941 r.

Spotkania zostanie uświetnione występem krakowskiego artysty Roberta Kasprzyckiego, autora płyty „Śmigły („Gdy późno w noc)”, zawierającej wiersze Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza w muzycznej interpretacji.

Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Księgarnia Akademicka.

Zapraszamy.

O książce:

Tom w pierwszej części zawiera cztery artykuły naukowe wybitnych polskich historyków: prof. Marka Kornata, prof. Wiesława Jana Wysockiego, dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka oraz dr. Grzegorza Kały. W drugiej części publikuje się m.in. zapis z debaty eksperckiej, która miała miejsce 2 grudnia 2022 r. podczas konferencji naukowej pomiędzy prof. Wiesławem Janem Wysockim, dr hab. Krzysztofem Klocem oraz dr hab. Maciejem Zakrzewskim, a także artykuł publicystyczny Jarosława Kresy.

Natomiast trzecią część tomu stanowią niepublikowane wcześniej w całości wspomnienia Bazylego Rogowskiego dotyczące pobytu na Węgrzech w latach 1939-1941, w tym spędzenia prawie rok w roli adiutanta Śmigłego-Rydza. Ten obszerny opis wicewojewody tarnopolskiego uzupełnia opracowana w ten sam sposób relacja pochodzącego z Chochołowa kuriera Polskiego Państwa Podziemnego Stanisława Frączystego „Staszka”.

Publikacja dostępna jest w sklepie internetowym Muzeum AK pod linkiem: https://sklep.muzeum-ak.pl/13-wydawnictwa

Arkadiusz Bąk