fbpx
Żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego z wizytą w Muzeum Armii Krajowej

Żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego z wizytą w Muzeum Armii Krajowej


W poniedziałek 18 marca 2024 r. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odwiedzili żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. Goście wysłuchali prelekcji historycznych, zapoznali się ze zbiorami placówki i wzięli udział w konkursie z nagrodami.

Przedstawiciele 2. Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa już po raz kolejny goszczą w naszym muzeum. Jednostka, której patronem jest mjr. Henryk Dobrzański „Hubal” – dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, który po kampanii wrześniowej nie złożył broni i kontynuował walkę – utrzymuje z krakowską placówką szczególny kontakt. Żołnierze pułku co pewien czas odwiedzają muzeum i zapoznają się z jego zbiorami, a w codziennej służbie kontynuują etos i tradycje Armii Krajowej.

Podczas najnowszej wizyty kilkunastu żołnierzy i podoficerów wysłuchało najpierw dwóch prelekcji historycznych. Prof. Grzegorz Kowalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawił genezę, założenia i dzieje Polskiego Państwa Podziemnego. Z kolei Karol Kordas z Działu Historycznego Muzeum AK zaprezentował sylwetkę patrona pułku, mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Po wykładach goście zwiedzili ekspozycję placówki, po której oprowadził ich Robert Springwald z Działu Historycznego. Szczególną uwagę hrubieszowscy zwiadowcy zwrócili na części poświęcone „Hubalowi” oraz działalności Armii Krajowej. Na koniec wizyty wzięli udział w krótkim konkursie historycznym, w którym mogli sprawdzić swoją wiedzę o Armii Krajowej i patronie pułku. Na autorów prawidłowych odpowiedzi czekały nagrody – publikacje i gadżety muzeum.

2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy od 1996 r. nosi imię mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Major Dobrzański w latach 1934–1936 służył w stacjonującym w Hrubieszowie 2. Pułku Strzelców Konnych na stanowisku kwatermistrza.

Na wystawie stałej Muzeum AK zobaczyć można fragment tzw. Dziennika „Hubala”. Zawiera on zapisy kronikarza Oddziału Wydzielonego, obejmujące ostatnie dwa miesiące działań Hubalczyków. Zakopany w ziemi dziennik przetrwał wojnę, a w 2007 r. ten cenny dokument trafił do zbiorów krakowskiej placówki.

Eksponowany jest także medalik, który dzięki współpracownikowi oddziału, Józefowi Wyrwie „Furgalskiemu”, miał trafić do Henryka Dobrzańskiego na dwa dni przed jego śmiercią. W swoich zbiorach muzeum ma także upoważnienie na okaziciela, wystawione przez mjr. Henryka Dobrzańskiego jako dowódcę Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Na upoważnieniu widnieją trzy pieczęcie uwierzytelniające i podpis.

Mamy nadzieję, że nie była to ostatnia wizyta żołnierzy z Hrubieszowa w naszym muzeum.

 

 

Tekst i fot.: Paweł Stachnik