fbpx
Zmarł Stanisław Dziedzic

Zmarł Stanisław Dziedzic


8 kwietnia br. zmarł w Krakowie w wieku 68 lat Stanisław Dziedzic – doktor nauk humanistycznych, publicysta, krytyk literacki i teatralny, nauczyciel akademicki.

Stanisław Dziedzic urodził się w 1953 roku w Dąbrowie. Był absolwentem filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1998-2000 pełnił funkcję wicedyrektora Biura Jubileuszowego 600-lecia Odnowienia UJ. Z kolei w latach 2004-2016 był dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Jego praca i działalność przyczyniła się do znacznego rozwoju wielu krakowskich instytucji kultury. Z jego inicjatywy nastąpiło połączenie czterech samodzielnych dzielnicowych sieci bibliotek w jedną: Bibliotekę Kraków, którą kierował od 2017 roku. Ponadto, jako miłośnik Krakowa i aktywny zwolennik ochrony dziedzictwa kulturowego, był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Stanisław Dziedzic był także członkiem Rady Muzeum AK IV kadencji.

Miał na swoim koncie pokaźną liczbę publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym, w tym książek dotyczących historii literatury polskiej i Ziemi Krakowskiej. Był również współautorem wydawnictwa pn. „Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej”, wydanej przez nasze Muzeum. W ramach tej publikacji opracował biogram legionisty i literata Juliusza Kaden-Bandrowskiego.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum AK składają wyrazy współczucia bliskim i rodzinie Zmarłego.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, uroczystość będzie transmitowana w Internecie. Transmisję można zobaczyć 21 kwietnia od godziny 14.00 poniżej:

źródło fotografii: bip.krakow.pl


cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys